Bir evsiz meşrubat 'hırsızlığı' nedeniyle 7 yıl hapisle yargılanıyor

Bir evsiz meşrubat 'hırsızlığı' nedeniyle 7 yıl hapisle yargılanıyor
Yayınlanma:
A+ A-
Gazlı içeceğin fiyatını yanlış hesaplayan Sobolewski, şimdi üçüncü 'hırsızlık' suçu nedeniyle üç buçuk ila 7 yıl arasında hapis cezasıyla karşı karşıya.

ABD'de sokakta yaşayan Joseph Sobolewski, bir benzin instasyonunda bir şişe meşrubata yanlışlujka 43 sent (yaklaşık 4 TL) az para ödediği için 7 yıl hapis cezasıyla yargılanıyor.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, mahkeme kayıtlarına göre yıllar öncesine ait şiddet içermeyen iki hırsızlık sabıkası bulunan Joseph Sobolewski hakkında, mağazadan hırsızlık yaptığı için Pensilvanya'daki "üç hak" yasası gereğince ağır suç işlemekten ötürü resmi suçlamada bulunuldu.

Sobolewski'nin Exxon benzin istasyonunda 3 dolara (yaklaşık 25 TL) iki şişe Mountain Dew marka gazlı içecek satıldığına dair tabelayı görüp, 2 doların (yaklaşık 18 TL) bir şişeye yeteceğini düşünerek parayı tezgaha bıraktığı bildirildi. Aslında, bir şişe 2,43 dolara (yaklaşık 21 TL) geliyordu, bu yüzden benzin istasyonundaki personel eyalet polisini aradı.

Pensilvanya Eyalet Polisi Sözcüsü Megan Ammerman, Washington Post'a yaptığı açıklamada daha önce mağazalardan iki kez hırsızlık yaptığı için hüküm giymiş birisi söz konusu olduğunda, ek suçun çalınan eşyaların değerine bakılmaksızın doğrudan ağır suç sayıldığını söyledi.

Ammerman, açıklamada şu ifadeleri kullandı: 

Görevliler, ceza davasında birini hakkında resmi suçlamada bulunmama kararı alamaz, yalnızca belirli suçların mağdurları suçlama yapmayı reddedebilir. Suç içeren bir olay için çağrıldığımızda Pensilvanya ceza kanununa itaat edip kanunu uygularız.

Pensilvanya Af Heyeti Sekreteri Brandon J. Flood, suçlamayı "tamamen ve mutlak olarak kaynak israfı" diye niteledi.

Flood, Washington Post'a yaptığı açıklamaya şöyle devam etti:

Bu, kelimenin tam anlamıyla bir kuruş meselesi. Bir kişi suçlu sayılmakla kalmıyor, aynı zamanda bu durum onu barındıran vergi mükellefleri için de paraya mal oluyor.

Hâlâ küresel salgınla boğuşuyoruz ve yönetim kurulu olarak daha iyi mali görevliler olmak zorundayız. Söz konusu durumsa bunun tam tersi. Bu tür vakalarla uğraşmamamız gerekiyor.

Mahkeme kayıtlarına göre Sobolewski, 10 yıldan uzun süre önce bir depo benzin almış ve ödeme yapmadan aracıyla gitmişti. Sobolewski, 2011'de de Kmart'tan 39,99 dolarlık (yaklaşık 350 TL) bir çift ayakkabı çalmış ve üç ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Bu suç sebebiyle 866 dolar (yaklaşık 7 bin 500 TL) para cezası da ödemişti.

Gazlı içeceğin fiyatını yanlış hesaplayan Sobolewski, şimdi üçüncü "hırsızlık" suçu nedeniyle üç buçuk ila 7 yıl arasında hapis cezasıyla karşı karşıya.

Flood, Sobolewski davasının nihayetinde üç hak yasasında değişikliklere yol açacak bir "örnek dava" olabileceğini umduğunu söyledi.

Yetkili, "Bu yasa, caydırıcı olmak için tasarlanmıştı fakat bu amaca hizmet ettiğini düşünmüyorum" dedi.

Öne Çıkanlar