Bir tatlı kaşığı sirke bile yetiyormuş.. Bu sırrı büyük annelerde biliyordu

Bir tatlı kaşığı sirke bile yetiyormuş.. Bu sırrı büyük annelerde biliyordu
Yayınlanma:
A+ A-
Türk mutfağında çokça tükettiğimiz besinler arasında yer alan sirkenin bilinmeyen mucizeleri var. Sirke bakın hangi faydaları sağlıyor

Salata, çorba ve bir çok yemeğe lezzet katan elma sirkesinin bilinmeyen faydalarını sizler için bu içeriğimizde derledik. Elma sirkesiyle çözebileceğiniz birden çok sorun bulunuyor.

Çok amaçlı temizleyici, parlatıcı ve çok daha fazlası. Doğanın muhteşem iksiri elma sirkesinin faydaları saymakla bitmiyor. Suya ekleyeceğiniz bir parça sirke, marketlerden aldığınız bütün temizleyicilerin yerine geçebiliyor. Ama dikkat edin elma sirkesi değil temizlik için beyaz sirke kullanmalısınız

Sirkenin hayatınızı nasıl daha kolay ve ucuz hale getireceğini görmek için şimdi sizlerle paylaşacağımız şu ipuçlarını deneyin.

haber7'de yer alan bir içerikte; Sirkenin bilinmeyen mucizeleri sıralandı. Bir çok kişi bu bilgilerden habersizdi.

1. Buzdolabını temizleyin. Rafları ve duvarları yarım su ve yarı oranda sirkeyle temizleyebilirsiniz.

2. Kahve bardaklarını ve çaydanlıkları parlatın. Eşit miktarda sirke ve tuzla lekeleri hafifçe ovun.

3. Kokuları giderin. Sirke ile nemlendirilmiş bir bezle plastik kapları silerek kokulardan kurtulun.

4. Banyo mikroplarını öldürün. Bir püskürtme aparatıyla, lavabonun ve küvete sirke sıkın. Nemli bir bezle silin.

5. Giysilerdeki lekelerden kurtulun. Kumaşlardaki hafif sarılıklar ve lekeleri ortadan kaldırmak için sirke ile hafifçe ovun. Temiz bir bezle silin. Bu tekniği ter lekelerini çıkartırken de kullanabilirsiniz.

6. Tuvaleti temizleyin. Tuvalete sirke döküp bir gece bekletin. Tuvalet fırçasıyla iyice ovun ve durulayın.

7. Halı lekelerini yok edin. 2 çorba kaşığı sirke ve ¼ su bardağı tuz veya kabartma tozunu karıştırın. Lekenin üzerine sürün ve kurutun. Ertesi gün elektrikli süpürgeyle vakumlayın.

8. Boya fırçalarını yenileyin. Fırçalarda kurumuş eski boyaları temizlemek için sirkeli bir kabın içerisinde bekletin. Bir saat sonra, kaynamış sirkeyle yıkayıp durulayın.

9. Musluklardaki kireç lekelerinden kurtulun. Kireç oluşumundan kurtulmak için, 1 tatlı kaşığı sirke ve 2 yemek kaşığı tuzla muslukları ovun.

10. Elektriklenmeyi önleyin. Çamaşırlarınızı yıkarken makinen deterjan gözüne ½ su bardağı sirke ekleyin. Asit statikliği azaltır ve tüylü kıyafetlerinizin yapışmasını önler.

11. Eski kıyafetlerinizi yenileyin . Büyük bir su kabına 1 fincan sirke ekleyin, kaynatın ve lekelenmiş giysileri bastırın. Gece boyunca bekletin ve sabahları lekeli kıyafetler taze ve parlak olsun.

12. Çanta ve ayakkabılarınızı parlatın. Deri çantalar ve ayakkabıların üzerini sirke ile silin. Çanta ve ayakkabılarınızın eski parlaklığına kavuştuğunu göreceksiniz.

13. Yabani otları uzaklaştırın. Bahçenizdeki yabani otların oluşumunu engellemek için, köklerine sirke dökün.

14. Solan canlı çiçekleri canlandırın. Vazonuzdaki canlı çiçekleriniz solmaya başladıysa, vazonuzun içine çeyrek suya iki yemek kaşığı sirke ve bir çay kaşığı şeker ekleyin. Karışımı vazonun içine boşaltın, çiçekleriniz canlanacaktır.

15. Kaşıntıya son verin. Sivrisinek ısırıkları ve böcek sokmalarında, pamuğa damlatılmış sirke uygulandığında kaşıntıyı durdurur ve ısırılan yeri dezenfekte eder.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar