Büyük temizlik operasyonu başlıyor

Büyük temizlik operasyonu başlıyor
Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Kasım 2019 03:19
A+ A-
Okyanusları plastik çöplüğünden arıtma projesi 2 yıl önceden hayata geçiriliyor.

GÜNCEL -  Hollandalı bir genç tarafından başlatılan okyanusları plastik çöpten arıtma projesi 2018 yılında uygulamaya konuluyor.

‘Okyanus Temizliği' (Ocean Cleanup) projesi teknolojik yenilikler ve ek mali kaynak bulunması sayesinde dünya denizlerini en fazla tehdit eden plastikler ile daha etkili bir şekilde mücadele edilebilecek.

Projeye öncülük eden 22 yaşındaki Hollandalı Slat Utrecht'te düzenlediği basın toplantısında, derinliklere bir çeşit süzgeç sarkıtan kilometrelerce uzunluğundaki yüzer borularla denizleri dolduran sentetik atıkların toplanacağını açıkladı. Boruların özel tasarımı sayesinde toplanan çöpler belli bir bölgede biriktirilerek sudan çıkartılabilecek.Slat, bu yöntemle dünya denizlerinden tonlarca sentetik atık çıkarabileceklerini ve 5 yıl zarfında okyanuslardaki çöpün neredeyse yarısının toplanabileceğini açıkladı. 65 kişilik uzman bir ekiple çalışan Slat, bağış ve sübvansiyonların yardımıyla geliştirdikleri prototipin Kuzey Denizi'nde denenmekte olduğunu söyledi.

Toplam 50 ‘okyanus süpürgesi' yüksek miktarda plastik çöpün biriktiği Hawaii adalarıyla Kaliforniya arasındaki sularda çalışmaya başlayacak. Bazı uzmanlar Salt'ın bu pojesini gerçekçi bulmuyor. Projenin yetersiz kalacağını düşünen uzmanlar, ''okyanus süpürgesi'' projesinin yanlış yönde atılmış bir adım olarak değerlendiriyor. Bilim insanları çöp yaratmamanın çöp temizlemekten çok daha önemli olduğuna dikkat çekiyor.