Çürümüş domatesi atıyorsanız atmayın - İsraf etmek yerine bunları yapabilirsiniz

Çürümüş domatesi atıyorsanız atmayın - İsraf etmek yerine bunları yapabilirsiniz
Yayınlanma:
A+ A-
Çürümüş domatesi genelde çöpe atarız. Oysa büyük bir hataymış.. İşte çürük domatesle yapabilecekleriniz

Domatesler çürüdüğü zaman genelde çöpe atılıyor. Oysa büyük bir hata yapıyoruz. Çürümüş domatesleri nasıl kullanabileceğinizi sizler için derledik.

Çürümüş domatesle neler yapabilirsiniz? İsraf etmemeniz için harika bilgilerle ilgili tüm detaylar haberimizde.

Karar’ın haberine göre; çürük domateslerin hasarlı yerlerini çıkararak saçlarınızı çürük domatesle ovalayabilirsiniz. Bu sayede saçınızı koruyabilir ve saçınızın hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz.

tomatoes-5356-960-720.jpg

Saçlarınıza çürük domates sürmeden önce yıkayın ve kurutun. Ardından çürük domatesleri saçlarınız üzerinde eşit bir şekilde ezin, domateslerin içindeki besin maddelerinin saç köklerine nüfuz etmesini sağlamak için biraz el masajı yapın, 15 dakika sonra saçı suyla yıkayın ve ardından bir saç kremi kullanın. Domateslerdeki etkili besinler, saçların kurumasını önlemede iyi bir tedavi edici etkiye sahiptir ve aynı zamanda saçınızı parlak hale getirebilir.

ÇÜRÜK DOMATESLERLE BUZDOLABI KOKUSUNDAN KURTULUN

tomatoes-1114066-960-720.jpg
Buzdolabı uzun süre kullanıldıktan sonra içinde tuhaf kokular olacaktır. Çürük domatesleri püre haline getiriyoruz, domateslerin suyuna bir bez batırıyoruz ve buzdolabını siliyoruz. Sadece lekeleri değil, buzdolabındaki kötü kokunun da yok olduğunu göreceksiniz. Hem buzdolabınız temizlenecek hem de kötü kokudan arınacak.

ÇÜRÜK DOMATESLERLE METAL EŞYALARI TEMİZLEYİN


Çürük domateslerin içindeki asetik asit metal ile reaksiyona girer ve bıçak, çatal gibi metal kapları, tuvaletteki muslukları vb. temizlemek için kullanılabilir. Çürük domatesleri temizlenecek kapların üzerine sürün ve yaklaşık on dakika bekletin. Ardından kağıt havluyla silin, suyla durulayın ve temiz bir bezle kurulayın.

ÇİÇEK GÜBRESİ OLARAK KULLANABİLİRSİNİZ

Domatesleri bıçakla küçük parçalar halinde kesin ve bir kaba koyun, içine biraz pirinç yıkama suyu dökün ve ıslatın, ardından plastik bir örtü ile örtün ve mayalanmaya bırakın. Birkaç gün içinde organik gübre olacak ve pirinç yıkama suyu içinde bulundurduğu yararlı bakteriler ile domatesler fermente edilecek. Çiçek gübresi almaktansa çiçekleri sulamak daha çürük domateslerden faydalanın. Kısa sürede çiçeklerinizin büyüdüğünü taze ve güzel göründüğünü fark edeceksiniz.

tomatoes-7433786-960-720.jpg

Çürümüş domatesle ilgili bilmeniz gereken her şey bu şekilde. Sizlerde bundan böyle çürümüş domatesleri çöpe atmayacak ve onları değerlendirebileceksiniz. Bu harika bilgileri arkadaşlarınızla da paylaşın. Onlar size teşekkür edecekler.

DOMATESİN ÇÜRÜMEMESİ İÇİN BU TAVSİYELERE KULAK VERİN

tomatoes-3480643-960-720.jpg

Aslında domatesin çürümesini engellemekte mümkündür. Küçük bir mutfak tüyosu sayesinde domatesleriniz uzun süre dayanacak. Market, pazar, manav gibi yerlerden aldığınız domateslerin, çürümesini önlemek için koparılan saplarının olduğu kısımları aşağıya gelecek şekilde bekletin. Bu sayede nem ve hava girişi engellenir ve domatesin çürümesi de önlenmiş olacaktır. Domatesin çabuk bozulmaması için asla buzdolabına da koymayın. Domatesin içi buzdolabında geçer ve tüm besin değeri ölür. Zaten domates buzdolabına konulmaması gereken yiyecekler arasında ilk sırada yer almaktadır. Bir çok uzmanın bu konuyla ilgili görüşleri bulunmaktadır.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar