Çürümüş domatesi atmamak için süper neden! Aşçılar hiç paylaşmamıştı

Çürümüş domatesi atmamak için süper neden! Aşçılar hiç paylaşmamıştı
Yayınlanma:
A+ A-
Çürümüş domates bakın neden atılmamalı

Çürümüş domatesler, genellikle çöpe atılır. Ancak, çürümüş domateslerin birçok farklı kullanım alanı vardır. Örneğin, çürümüş domatesleri kompost yapımında kullanabilirsiniz. Kompost, bahçenizdeki bitkilerin büyümesine yardımcı olacak doğal bir gübreleme yöntemidir. Ayrıca, çürümüş domatesleri sos yapımında da kullanabilirsiniz. Çürümüş domateslerin tadı bozulmuş olsa bile, sos yapımında diğer malzemelerle birlikte kullanarak lezzetli bir sos elde edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, çürümüş domatesleri evcil hayvanlarınız için doğal bir besin kaynağı olarak da kullanabilirsiniz. Bu nedenle, çürümüş domatesleri atmadan önce farklı kullanım alanlarını düşünmek faydalı olabilir.

ÇÜRÜMÜŞ DOMATES İÇİN ÖNERİLER

1. SALÇA

Salça yaparken çürümeye yeni başlamış domatesleri de kullanabiliriz. Zaten salça yapmak da domatesleri bir bakıma çürütmek değil mi? Domates salçasını şişe konserve yaparken hazırlarsak daha da verimli olacaktır. Konserve yapmak için soyulan domates kabukları, domateslerin tepe kısımları ve hafif çürük domatesler ile gayet lezzetli bir salça hazırlayabiliriz. Hem de mutfağımızdan hiç atık çıkmamış olur.

2. DOMATES KONSERVESİ

Domates, her mevsimde ulaşabilseniz de, aslında yazın yetişir. Çoğumuz mevsiminde alınan domatesleri konserve yaparak kışa hazırlamak için genellikle ezilmiş, yumuşamış domatesleri kullanırız. Bu aşamada ileri seviyede çürümüş domatesleri de, çürük yerlerini ayırarak, konserve yapmak için kullanabiliriz. Sakın çürük yerlerini çöpe atmayalım, şimdi sıra ona geliyor.

3. DOMATES FİDESİ

Evet, belki de domatesleri değerlendirmenin en keyifli ve heyecanlı yolu bu diyebiliriz. Bir kısmı ya da tamamı çürümüş domateslerin çürüyen yerlerini halka şeklinde keserek toprağa gömüyoruz ve düzenli olarak suluyoruz. Tabii güneş de görürse daha iyi olur. Daha sonra büyüyen fideleri uygun bir şekilde yeni yerlerine yerleştirerek verimi arttırabiliriz.

4. CİLT MASKESİ

Domatesin cilde faydalarını bilmeyen yoktur. Birbirinden farklı domates maskelerini hazırlarken kullanacağımız domatesleri seçerken yeni çürümeye başlamış domatesleri seçerek onları da değerlendirmiş oluruz. Yalnız domates alerjen bir sebze olduğu için dikkatli kullanmak gerekiyor. Özellikle kuru ve hassas bir cildiniz varsa tavsiye edilmediğini belirtmek isteriz.

KAYNAK: mynet.com

Öne Çıkanlar