Erkeklerden maçoluğa karşı örgülü protesto

Erkeklerden maçoluğa karşı örgülü protesto
Cinsiyet eşitliğini ortadan kaldırmak için Hombres Tejedores’i kuran bir grup erkek, maço anlayışını kent meydanında örgü örerek protesto ediyor. YAŞAM...

Cinsiyet eşitliğini ortadan kaldırmak için Hombres Tejedores’i kuran bir grup erkek, maço anlayışını kent meydanında örgü örerek protesto ediyor.

YAŞAM – Cinsiyet eşitliğini ortadan kaldırmak için kendilerine İspanyolca’da örgü ören erkekler anlamına gelen ‘Hombres Tejedores' ismini veren bir grup erkek, "Bize örgü gibi bazı belli etkinlikleri kadınların yapması gerektiği öğretildi. Erkeklerden başka işlerle uğraşması beklenir. Fakat biz bu toplumsal cinsiyet eşitsizliklerin modern toplumda ortadan kalması gerektiğine son derece inanıyoruz" diyor.

Her ay bir grup erkek, Şili’nin başkenti Santiago’da kamusal bir alanda hobileri için bir araya geliyor: Hombres Tejedores için örgü örmek sadece bir tutku değil, aynı zamanda daha hoşgörülü ve daha az maço bir toplumu teşvik etmenin bir yolu. Kurulduğundan beri Hombres Tejedores’in içinde olan 36 yaşındaki Ricardo Higuera, hombres tejedores fikrinin nasıl ortaya çıktığını ve grubun bir araya gelme amacını ve hedeflerini anlattı.

Kazete.com'un haberine görev Santiago’nun iş bölgesinde, takım elbise ve kravat giymiş ve fuşya yün ipliğiyle örgü ören bir grup erkeğe rastlayabilirsiniz. Bu, Hombres Tejedores’in Şili toplumunda yer alan cinsiyetçi klişelerle mücadele etmek için kullanmak istediği özgün bir manzara. Gruplarını bir sene önce çok patiyarkal buldukları toplumda değişim için itici güç olması amacıyla oluşturdular.

‘HOBİMİZ POLİTİKLEŞTİ’

"Kolektif, erkeklerin kendini rahat hissettiği, sadece etrafta oturup örgü ördüğü bir alan yaratmak isteyen sanatçı Claudio Castillo tarafından kuruldu. Başlarda erkeklerin örgü örmeyi ve dokumayı öğrenmeye gelebileceği derslerin verildiğini söyleyen Claudio, "Ama 18 Haziran Uluslararası Örgü Örme Günü’nde, dışarıda, sokakta örgü örmeyi denemeye karar verdik. Yoldan geçenler örgü ören bir grup erkeği gördüklerine şaşırmışlardı. O zamandan beri en azından ayda bir kere herkesin bizi görebileceği kamusal alanlarda bir araya gelmeye özen gösterdik. Hobimiz politikleşti! Grubumuz 26 ve 42 yaş aralığındaki erkeklerden oluşmakta. Hepimiz farklı mesleklerdeniz. Bizi bir araya getiren, erkekler olarak bize; bir erkeğin hassas olmaması, ağlamaması, güçlü olması gerektiği gibi spesifik roller oynamak zorunda olduğumuzu öğreten patriyarkal bir toplumda büyümüş olma gerçekliğiydi" diyor.
CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİ ORTADAN KALKMALI' 
 "Bize örgü gibi bazı belli etkinlikleri kadınların yapması gerektiği öğretildi" diye belirten Claudio, "Erkeklerden başka işlerle uğraşması beklenir. Fakat biz bu toplumsal cinsiyet eşitsizliklerin modern toplumda ortadan kalması gerektiğine son derece inanıyoruz. Çünkü öncelikle en çok kadınlar bu maçoluktan muzdarip. Ama aynı zamanda erkekler de oynaması talimat edildiği bu rollerden özgürleşebilmeli. Şili’de bir erkeğin banka oturması ve örgüsünü çıkarması zor. Tehlikeli bile olabilir. Çünkü diğer erkekler gelebilir ve ‘kadın işi’ yaptığı için onu taciz edebilir" diye belirtiyor.
‘AYRIMCILIĞIN KARŞISINDAYIZ’
Toplumsal cinsiyet eşitliği olan bir toplum için mücadele ettiklerini kaydeden Claudio, "Grubumuz feminist. Daha eşitlikçi bir toplum için çabalıyoruz ve LGBTİ topluluğuna yapılan ayrımcılığın karşısındayız. Fakat her şeyin ötesinde, Şili toplumunda bir erkeğin ne olması gerektiğine dair imajı dönüştürmek istiyoruz böylece her insan nasıl isterse öyle yaşayabilsin" ifadelerinde bulunuyor.
Sadece bir yıl içinde grubun Facebook sayfası 85 binden fazla beğeni topladı. Farklı Latin Amerika ülkelerinde (Brezilya ve Uruguay) erkekler bu eylemlerden ilham alıp, örgü şişlerini ellerine aldılar.

Öne Çıkanlar