Ev hayvanları için çipli kimlik süresi 31 Aralık'ta bitiyor

Ev hayvanları için çipli kimlik süresi 31 Aralık'ta bitiyor
Yayınlanma:
A+ A-
Tarım ve Orman Bakanlığı evcil hayvanların 31 Aralık 2022'ye kadar kimliklendirilmesi gerektiğini hatırlattı.

Artı Gerçek - Tarım ve Orman Bakanlığı, bugüne kadar 629 bin 165 ev hayvanının mikroçiple kimliklendirildiğini açıklayarak, bu işlem için son tarihin 31 Aralık 2022 olduğunu hatırlattı.

Bakanlık açıklamasında, "Ev Hayvanı Kayıt Sistemi (PETVET) ile can dostlarımızı kimliklendiriyor, kayıt altına alıyoruz. Bu işlemler, il ve ilçe tarım müdürlüklerimiz ile veteriner hekimler tarafından yapılmaktadır" bilgisi yer aldı. Açıklamada şöyle devam edildi:

323 BİN KEDİ, 305 BİN KÖPEK

"PETVET mikroçip uygulamasıyla hayvanın adı, pasaport numarası, türü, ırkı, cinsiyeti, rengi, doğum tarihi, hayvan sahibinin adı, bulunduğu il, ilçe, köy/mahalle bilgileri ile acil durumda ulaşılabilecek kişi bilgileri kaydediliyor. Ayrıca aşı bilgileri, sahip değişikliği, kayıt durumu ve hayvana yapılan operasyonların bilgileri de kayıt altına alınıyor. Bu kapsamda, bugüne kadar 323 bin 647 kedi, 305 bin 505 köpek ve 13 gelincik olmak üzere 629 bin 165 ev hayvanı kimliklendirildi."

PARA CEZASI NE KADAR?

Sahipli kedi, köpek ve gelinciklerin mikroçiple kimliklendirilmesi için yasal süre 31 Aralık 2022'de doluyor. Bu tarihten sonra kimliklendirme yapmayan hayvan sahipleri idari para cezasıyla karşılaşacak. 2022'de 1634 lira olan para cezası 2023'te yeniden belirlenecek ve çip taktırmayanlara ceza verilecek.

'DİĞER KARTLARIN GEÇERLİLİĞİ YOK'

Ankara Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Genel Sekreteri İsa Yıldırım, hayvan sahiplerinin çip takımı sırasında hayvanlarının canının yanacağına dair endişe yaşadığını vurgulayarak işlemin acısız olduğunu söyledi ve şu bilgileri verdi:

"Hayvanseverler müsterih olsun. Oldukça ağrısız bir işlemle insanlardaki kimlik numarasına benzer 15 haneli bir rakamın olduğu mikroçipi dostlarımıza yerleştiriyoruz. Daha sonra da dostlarımıza hiçbir sorun yaratmıyor. Aksine faydaları var. Örneğin kaybolması ya da kaçması gibi durumlarda bulunması çok kolay oluyor. Kimliklendirme işlemiyle Tarım ve Orman Bakanlığınca hazırlanan yeşil kimlik kartı veriliyor. Bu kimlik kartı dışında diğer kartların hiçbir geçerliliği yok." (AA)

Öne Çıkanlar