İstanbul sağır ediyor

İstanbul sağır ediyor
Yeni bir araştırmaya göre kentlerdeki gürültü kirliliği işitme kaybını hızlandırıyor. İstanbul bu konuda başı çeken kentlerden biri. YAŞAM –...

Yeni bir araştırmaya göre kentlerdeki gürültü kirliliği işitme kaybını hızlandırıyor. İstanbul bu konuda başı çeken kentlerden biri.

YAŞAM – İstanbul dünyanın sağır eden dört şehrinden biri.

BBC Türkçe'nin haberine göre, kentteki gürültü kirliliğinin işitme duyusunu olumsuz etkilediğini ortaya koyan yeni bir araştırmaya göre, Yeni Delhi, Guangzhou, Kahire ve İstanbul'da yaşayanlar duyma yetilerini daha hızlı kaybediyor.

GÜRÜLTÜ İŞİTME KAYBINI ARTIRIYOR

Zürih, Viyana, Oslo ve Münih gibi daha az gürültülü kentlerde yaşayanlarda ise daha az işitme kaybı görüldü.

Araştırmada bu istatistiksel bilgilerin işitme kaybının birincil nedeni olduğu yönünde kesin bir yargıya varılmazken, şehir gürültüsünün yanısıra enfeksiyon, genetik bozukluklar gibi etkenlerin de işitme kaybına neden olduğu belirtildi.

Araştırmanın sonuçları henüz ilk bulgulardan oluşuyor, rapor üzerinde son bir inceleme daha yapılacak ancak araştırmayı yapan Mimi Hearing Technologies şirketinin Direktörü Henrik Matthies "Sonuçlar sağlam" ifadesini kullandı.

200 BİN KİŞİYLE TEST

Testler ise cep telefonu üzerinden yapıldı.

200 bin kişinin işitme seviyeleri kontrol edildi.

AFP'ye konuşan Matthies, "Gürültü kirliliği ve işitme kaybı birbiriyle girift olduğu kadar çok yakın bir bağlantıya sahip" yorumunu yaptı.

Araştırma için Mimi ve Berlin'deki Charite Üniversitesi Hastanesi iki farklı veritabanı kullandı.

Norveç merkezli teknoloji araştırma şirketi SINTEF ile Dünya Sağlık Örgütü'nden alınan bilgiler birleştirilerek işitme kaybıyla gürültü kirliliği ilişkisine göre şehirler sıralandı.

Stockholm, Seul, Amsterdam ve Stuttgart da işitmeyi çok fazla bozmayan şehirler olarak görülürken, Şangay, Hong Kong ve Barcelona en gürültülü şehirler arasında yer aldı.

Avrupa'nın kilometrekare başına en fazla insanın düştüğü kentlerinden Paris ise en kakafonik üçüncü şehir oldu.

Öne Çıkanlar