İstanbul'daki 'Tinder Avcısı': Belçikalı profesör milyonlarca lira kaptırdı

İstanbul'daki 'Tinder Avcısı': Belçikalı profesör milyonlarca lira kaptırdı
Belçikalı profesör Berrocal, Tinder'da tanıştığı İstanbul'dan bir öğrenciye 7 milyon 500 bin TL kaptırdı. Berrocal, dolandırıcının yakalanması için Türkiye'ye başvurdu.

Artı Gerçek - En çok bilinen çöpçatanlık sitesi Tinder'de, belgesele konu olayların bir benzeri daha yaşandı. Popüler dizi ve film platformu Netflix'in 'Tinder Avcısı' isimli belgeselini akıllara getiren son olayın Türkiye boyutu da bulunuyor.

Belçikalı profesör Carolina Berrocal Tinder’dan iş adamı diye tanıştığı Afrika kökenli Alie Koroma tarafından 7.5 milyon lira dolandırıldı. Berrocal, İstanbul’da öğrenci olduğu ortaya çıkan dolandırıcıdan şikayetçi oldu.

Sabah gazetesinin haberine göre, Rotterdam Uluslararası İş Fakültesi'nde profesör olan Carolina Berrocal, bu yıl Tinder'a üye oldu. Çok geçmeden de Hollandalı Patrick Anderson ile tanıştı. Anderson, yol ve köprü projelerinde çalışan bir mühendis olduğunu söyledi ve makine ve parça almak için kısa süreliğine İstanbul'a seyahat edeceğini anlattı.

YALANLAR UYDURUP SÜREKLİ PARA İSTEDİ

İstanbul'a geldiğini iddia eden adam, makine alımı için ödeme yapmak istediğini, hesabında 690 bin dolar olduğu halde internet iyi çekmediği için yapamadığını anlattı ve Berrocal'dan firmaya 300 bin dolar göndermesini rica etti. Erkek arkadaşını zor durumda bırakmak istemeyen Berrocal, parayı attı. Kısa süre sonra nakliye için 5 bin dolar, başka bir gün "Otelde mahsur kaldım" diyerek 8 bin 500 dolar, hesabının bloke edildiğini iddia edip nakliyenin anlaşıldığı gibi gerçekleşmemesi nedeniyle müteahhitle sorun yaşamamak için 48 bin dolar istedi. Son olarak da işlerinin iyi gitmediğini belirterek 27 bin dolarlık bir ricada daha bulundu.

Durumdan şüphelenen kadın, bu son diyerek transferi yaptı ve gönderdiği paraların hepsini geri istedi. Aksi halde bir daha görüşmeyeceğini dile getiren kadının sözlerine aldırış etmeyen Anderson, düzenlendiği sahte belge ile kendisine 10 milyon dolar gönderildiğini belirten hesabındaki blokeyi kaldırmak için 200 bin dolar gerektiğini söyleyince Carolina, şüphelerinin peşine düştü.

İSTANBUL BAŞSAVCILIĞI'NA ŞİKAYETTE BULUNDU

Avukatı aracılığı ile delilleri İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na ulaştıran Belçikalı kadın, Tinder üzerinden tanışarak arkadaş olduğu kişinin, güvenini kazandıktan sonra kendisini dolandırdığını ileri sürdü. Toplam zararının 7 milyon 500 bin Türk Lirası olduğunu söyleyen Berrocal, Sierra Leone'li Alie Koroma hakkında suç duyurusunda bulundu.

BAŞKA BİR KADINI DAHA DOLANDIRMIŞ

Erkek arkadaşı sandığı adamı araştırmaya başlayan profesör kadın, Patrick Anderson isminin sahte, fotoğraftaki kişinin ise Amerikalı bir yaşam koçu olduğu, aynı hesabın Romanya'da da bir kadını dolandırdığı bilgisine ulaştı. Prof. Berrocal, para gönderdiği kişinin İstanbul Marmara Üniversitesi'nde Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencisi Sierra Leone'li Alie Koroma olduğunu da öğrendi. Dolandırıldığını anlayan Carolina Berrocal çareyi savcılıkta aradı.

Öne Çıkanlar