İsveç'te bir kadın 'Yeterince giyinmemişsin' denilerek otobüsten indirildi

İsveç'te bir kadın 'Yeterince giyinmemişsin' denilerek otobüsten indirildi
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 22:52
A+ A-
İsveç'in Malmö kentinde Amanda Hansson adında genç bir kadın, otobüs şoförü tarafından 'çok az giyinmiş' olduğu gerekçesiyle otobüsten indirildi.

İsveç medyasına olayı anlatan Amanda Hansson (19), Malmö'de termometrenin 27 dereceyi gösterdiği bir gün askılı bluz ve şort giymiş halde otobüse bindiğini, herkesle birlikte oturacak yer ararken sadece kendisinin sürücü tarafından öne çağrıldığını belirtti.

Sürücünün "Çok az kıyafet giymişsin, örtünmen lazım" dediğini aktaran Hansson, "Ne türden bir cinsiyetçi saçmalık yapmaya çalışıyorsun" diye karşılık verdiğini belirtti. 

Genç kadın, buna rağmen "Örtünmen lazım" diye ısrar eden sürücünün, üzerindekilerin İsveç'in güney bölgesinde toplu taşıma otoritesi ve işletmecisi Skanetrafiken'in giyim kuşam kurallarına uymadığını söylediğini kaydetti.   Hansson, medyaya demecinde, "Bir otobüs şoförü bir kadının giyinişinin uygunsuz olduğuna karar verme hakkını nereden alıyor" diye sordu.

ŞİRKET ÖZÜR DİLEDİ

Genç kadının otobüste başına gelenler Twitter ve Facebook'ta binlerce paylaşım ve yorum alırken, medyada da manşetlere oturdu. Tepkiler üzerine Skanetrafiken toplu taşıma işletmesi Hansson'dan özür diledi. Olayla ilgili "Bir şeyler yanlış gitmiş" diyen Skanetrafiken firmasının direktörü Linus Erixon, 'giyim kuşam kurallarına uygunsuzluk' diye bir durum olduğunu yalanlarken "Elbette askılı bluz-şort giyen insanlar otobüs ve trenlerimizde memnuniyetle karşılanıyor" diye belirtti. Erixon, yolculara nasıl giyinmeleri gerektiğini dayatan bir politikalarının olmadığının altını çizdi.

'SÜRÜCÜNÜN GÖREVİ ASKIYA ALINDI'

"Herkese eşit ve saygı çerçevesinde muamele edilmeli" diye konuşan Erixon, "Sürücünün dini ve siyasi bir saikle hareket etmediğini teyit edebilirim" vurgusunu yaptı. Şirketin Amanda Hansson'dan resmen özür dilemenin yanısıra sürücünün görevini geçici olarak askıya aldığı da açıklandı.
 

 

Öne Çıkanlar