Kadıköy'de 422 skuter toplandı

Kadıköy'de 422 skuter toplandı
Yayınlanma:
A+ A-
Kadıköy Belediyesi ve skuter şirketlerinin temsilcileri, ilçedeki skuter sorununu çözmek için görüştü. Kadıköy Belediyesi 422 skuterı kaldırımlardan topladı ve 260 bin 796 TL ceza uyguladı.

Artı Gerçek - Kadıköy’de son günlerde tartışmalara neden olan skuterler, belediye ekipleri tarafından toplanmaya başlamıştı. Bunun üzerine bugün Kadıköy Belediyesi ve skuter firma temsilcileri var olan soruna çözüm üretmek için bir araya geldi. Firma temsilcilerinin ve yetkili birimlerin önümüzdeki günlerde çözüm önerileri noktasında tekrar bir araya gelmesi bekleniyor.

Kadıköy Belediye Başkanlığı’nda düzenlenen toplantıya Martı, Binek, Hop ve Bin Bin olmak üzere 4 ana skuter firmasından temsilciler katıldı. Kadıköy Belediyesi zabıta ekiplerince bugünkü rakamlarla 422 skuter kaldırımlardan toplandı ve 260 bin 796 TL cezai işlem uygulandı.

Bir sistem oluşturulana kadar skuter toplama işleminin devam edeceğini belirten Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı “Bugün bu toplantıda bir karar aldık ve bu sorun bitti diyemeyiz. Bu sorunu konuşarak neleri yapabileceğimizi, neleri yapamayacağımızı tartıştık ve dünyada yaşanan sorunlar ile çözümleri örnek alarak çalışma sürecimizi başlattık” dedi.

Toplantının nasıl geçtiğine dair izlenimlerini de aktaran Başkan Odabaşı, firmaların ve belediyenin iletişim kurmaya başladığını ve bu başlangıcın çok önemli olduğunu söyleyerek, “Firmalar kendi aralarında konuşmaya başladı, denetleyici kurumlar olarak bizler de kendi aramızda konuşmaya başladık. En önemli başarımız bu konuşma ortamını sağlayabilmek. Tabi ki bu ortamdan bazı çözüm ve öneriler çıkacak ama şu an böyle bir şey söylemek için çok erken çünkü daha yeni tanışıyoruz. Firmalara, İBB ile belediye olarak bizim ne istemediğimizi söyledik. Onlarda istek ve taleplerini kısmen dile getirdi. Ama bugün bu toplantıda bir karar aldık ve bu sorun bitti diyemeyiz. Bu sorunu konuşarak, neleri yapabileceğimizi neleri yapamayacağımızı, dünyada yaşanan sorunları ve çözümleri örnek alarak bir çalışma sürecini başlattık. Bu bugünkü toplantıda çözülecek bir şey değil” dedi.

'BELKİ BURADAN ÇIKAN MODELLEME TÜM TÜRKİYE’DE UYGULAMAYA GEÇECEK'

Bir düzenleme olana kadar kaldırımlara park edilen skuterların toplama işleminin devam edeceğini belirten Başkan Odabaşı, konuyla ilgili şöyle konuştu:

“Bu düzenlemeyi yapacak ana kurumlar ne yazık ki İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Kadıköy Belediyesi değil. İç İşleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, sivil toplum kuruluşları ve yayalarında görüşlerini alarak sorunun çözülmesi noktasında biz sadece bir öneri paketi sunacağız. Bu sorunun kaynağı Kadıköy değil. Alınacak kararlar tüm Türkiye’de uygulanabilecek kararlar olacak. Yoksa biz sadece Kadıköy’e özel konuşmuyoruz. Biz bir öneri paketi hazırlayacağız, pilot olarak Kadıköy’ü düşünebiliriz çünkü sorunun en büyük kaynağının yaşandığı yer Kadıköy. Tümünü İstanbul Büyükşehir Belediyesi organize edecek. Belki buradan çıkan modelleme tüm Türkiye’de uygulamaya geçecek.” (DHA)

Öne Çıkanlar