Kahveyi yanlış içmişiz hep. Türk kahvesi pişirirken dikkat etmelisiniz

Kahveyi yanlış içmişiz hep. Türk kahvesi pişirirken dikkat etmelisiniz
Yayınlanma:
A+ A-
Uzmanlar Türk kahvesi içerken sade içilmesini öneriyor... Peki ama neden?

Türk kahvesi dünyanın en faydalı içeceklerinden. Ancak kahve şekerli içildiğinde zararlı hale geliyor. Sade içilen Türk kahvesinin ise sayısız faydası bulunuyor.

Yapılan araştırmalarda Türk kahvesinin faydaları tek tek sıralandı. En önemli faydaları;

*Kolesterolü düşürür.
*%40 ağrı kesici etkisi yaratır.
*Meme kanseri riskini azaltır.
*3 fincan kahve içmek astım riskini azaltır.
*Sosyalleştirir.
*%50 siroz riskini azaltır.
*Kolay nefes almayı sağlar.
*Diyabet ve parkinson rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olur.

KAHVE YAPARKEN BİLMENİZ GEREKENLER

Türk Kahvesi ve filtre kahveyi daha çok evde yapılan kahveler olarak ayıran Cenk Girginol, iyi kahve yapmanın püf noktalarını anlattı.

Girginol, "Bunları kaynatmamak gerekiyor. Kaynayan suyla bir araya getirmemek gerekir ki, acılaşmasın. Taze kahve kullanmak, çekirdekten yapmadan 10 dakika önce öğütmek kahveyi daha aromatik ve daha keyifli hale getiren ana etkenlerdendir. Bunları yaptıktan sonra bile birçok kahveden daha keyifli sonuçlar çıkartabilirsiniz. Közde kahvenin cezveyi ve fincanı homojen bir şekilde sarmasından dolayı daha iyi kahve çıktığını teorik olarak söyleyebiliriz. Ama ocakta kısık ateşte 2,5-3 dakika, oda sıcaklığında bir su ile kahvenin yapımı çok daha keyifli sonuçlar verecektir” diye konuştu.

coffee-2420488-960-720.jpg

Türk kahvesinin bulunduğu fincanın da önemine vurgu yapan Cenk Girginol, “Türk kahvesi fincanları daha ince, daha zarif fincanlar olarak günümüze kadar gelmiştir. Ama biraz daha etli denilen kalın fincanlar, sıcak tutması bakımından kahvenin tadına da etki ediyor. Isıtılmış fincanları kullanmak ve kahvenin soğuma sürecini daha yavaşlatmak için önemli etken” dedi.

ŞEKER YERİNE LOKUM

Sade kahve içmeyi sevmiyorsanız bunun zaten bir çözümü var. Kahve yanında ikram edilen lokum tüm şeker ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Kaynak: Mynet.com - Artı Gerçek

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar