Kullandığımız marka ve ürünlerin arkaplanı

Kullandığımız marka ve ürünlerin arkaplanı
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 11:20
A+ A-
Sıkça kullandığımız ürünlerin, aslında bilmediğimiz kendilerine özgü bir hikayesi var.

Yoğunlukla tükettiğimiz, sıkça karşımıza çıkan veya kendimizi bildiğimizden beri üretilen bazı ürünlerin ve yiyeceklerin hiç bilmediğimiz anlamları olabiliyor. Kimi üretildiği ülkeyi temsil ediyor, kimi çok farklı bir amaçla üretildiği halde günümüzde başmbaşka bir amaç haline geliyor. İşte onların bilinmeyen hikayeleri.

PETİBÖR BİSKÜVİ (LU PETİT BEURRE) 

Çevresindeki 52 kıvrım yılın 52 haftasını, köşelerdeki minik topuzlar yılın 4 mevsimini, kısa kenardaki 10 kıvrım + 2 minik topuz yılın 12 ayını, 7 cm olan uzunluğu haftanın 7 gününü, üzerindeki 24 adet delik ise günün 24 saatini gösteriyor.


MARGARİTA PİZZA

Asıl adı "Margherita" olan pizza mozzarella, domates ve fesleğen malzemleriyle İtalya’nın bayrak renklerini temsil ediyor.
 


OYUN HAMURU 

Oyun hamuru aslında çocuklar için üretilen bir ürün değildi. O zamanlar evlerin neredeyse hepsi kömürle ısındığı için duvar kağıtları daha çok kirleniyordu ve duvar kağıdı temizlik maddesi olarak Kutol adlı bir şirket tarafından üretilmişti. Kömürlü ısınma devri yavaş yavaş biterken şirket satış yapamamaya başlamıştı. Duvar kağıdı temizleyicilerinin noelde çocuklara oyuncak yapmak için kullanıldığını keşfede şirket renklendirici de katarak oyun hamuru adıyla satışa başladı.


COCA-COLA

Eczacı John Pemberton, yaralarındaki sinir sisteminin iyileşmesi için morfin alan askerlere kola cevizi ve koka yapraklarından bir karışım yapıp içirdi. Sonradan bir içeceğe dönüştürdüğü kolanın hisselerini sattı ve kola kokainden arındırılmış olarak tüm dünyada en çok tüketilen içecekler arasına girdi.


KALP PİLİ

Kalbin sesini dinleyebilmek için bir cihaz yapmak isteyen bilim insanları zamanla ortaya kalp pilini çıkardılar. Amaçlarının dışında ama daha etkili bir çözüm kaynağı oldular.


BALONLU NAYLON

İlk üretildiğinde amacı duvar kağıdı olarak kullanılmasıydı. Ancak daha etkili olarak ambalajlama işinde kullanılmaya başlandı.