Makarna pişirirken bilmeniz gereken tüyolar- Besin değerini bu hata kaçırıyormuş

Makarna pişirirken bilmeniz gereken tüyolar- Besin değerini bu hata kaçırıyormuş
Yayınlanma:
A+ A-
Lezzetli makarna pişirmek aslında zor değil. Bu aşçılık sırlarını öğrendiğinizde çok daha lezzetli makarna pişirebileceksiniz.

Makarna deyip geçmemek gerekiyor. Kolay yapıldığı düşünülse de öyle değil işte. Çok sayıda aşçı makarna pişirirken daha lezzetli olması için bazı yöntemleri uyguluyor.

Haberciniz.biz sitesinde yayınlanan bir içerikte; Lezzetli makarna pişirmenin püf noktaları paylaşıldı. Eğer sizlerde bu altı sırrı uygularsanız çok lezzetli makarnalar pişirebilirsiniz.

İşte bilmeniz gereken tüyolar;

pasta-712664-960-720.jpg

Haşlama suyunu kenara ayırın


Çoğunlukla makarna yapan herkes makarnanın suyunu direkt olarak döker. Halbuki lezzetli makarnanın sırrı o tencerededir. Makarnayı süzeceğiniz zaman mutlaka bir bardak makarna suyunu kenara ayırın. Makarnanın sosunu yapacağınızda bu suyu içine ekleyin. Ardından gelecek olan tada bayılacaksınız.

penne-569072-960-720.jpg

Tuzlu su
Makarna yaparken kullandığınız haşlama suyuna mutlaka tuz ekleyin. Tuzlu suda makarna yapmak daha diri ve lezzetli makarna elde etmenizi sağlar.

Hazır domates soslarından uzak durun
Paketli sosların yanından bile geçmeyin. Makarnanızı lezzetli bir domates sosuyla yapmak istiyorsanız cevap basit. Bir sosluğun için 1 yemek kaşığı tereyağı, 1 soğan, bir kabuksuz domates, 1 tutam tuz, 1 avuç taze fesleğeni sırasıyla olacak şekilde ekleyip pişirin. Bu sosu da makarnanıza ekleyin.

spaghetti-781795-960-720.jpg

Makarnayı yıkamayın
Makarnayı süzdükten sonra suyla yıkayıp o kıvamlı halini bozmayın. Makarnayı süzdüğünüz anda sosla birleştirecek şekilde kendinizi ayarlayın. Makarnanın üzerindeki kıvam sayesinde sos makarnaya daha da tutunacaktır. Makarnayı yıkamak besin değerini yok etmektedir.

Zeytinyağı kullanmaktan çekinmeyin
Makarnanın tadını kullanılan yağ direkt olarak etkiler. Makarnayı tatlandırmak istediğinizde ayçiçek yerine zeytinyağını tercih edin.

pasta-329522-960-720.jpg

Paketin üstündeki pişirme süresine dikkat edin
Kullandığınız makarnanın paketinin üzerinde pişme süresi yazar. Bu sürelere mutlaka dikkat edin. Fazla ya da az pişirmek makarnanın lezzetini yerle bir eder.

Evet bu sırlar sayesinde sizlerde harika makarnalar pişirebileceksiniz. Öğrendiğiniz bu bilgileri uygulayın ve arkadaşlarınızla da paylaşın. Böylelikle onlarda lezzetli makarnalar pişirebilirsiniz.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar