Mersin'de mezarlık genişletme projesi köy halkını tedirgin etti

Yayınlanma:
A+ A-
Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin Davultepe Mezarlığını genişletme projesi yargıya taşındı. Yöre halkı evlerinin mezarlık alanının ortasında kalacağını ve kızılçam ormanlarının tahrip edileceğini belirterek dava açtı.

Abidin YAĞMUR


MERSİN - Nüfusu günden güne artan Mersin’de mevcut mezarlıklarının kapasitesi doldu. Yeni mezar yeri arayışlarını sürdüren Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mezitli ilçesine bağlı Davultepe mevkii Anayurt Mahallesi'nde eski bir köy mezarlığını genişletmek için proje hazırladı. Bu kapsamda Mersin Orman Bölge Müdürlüğü'nden arazi tahsisi alındı, imar planları değiştirildi.

EVLERİ MEZARLIKLA ÇEVRİLECEK

Ancak bu işlem Anayurt Mahallesi sakinleri tarafından yargıya taşındı. Mahalle sakinleri, mezarlık alanı ilan edilen alanın kızılçam ormanı olduğunu ve projenin hayata geçmesi halinde bazı evlerin mezarlığa komşu olacağını, hatto bazı evlerin üç tarafından mezarlıkla çevrileceğini belirtti.

BİLİRKİŞİ HEM ORMANA HEM KONUTLARA DİKKAT ÇEKTİ

Planların iptali için açılan dava Mersin 2. İdare Mahkemesi'nde sürerken, bilirkişi heyeti bölgede inceleme yaptı. Hazırlanan bilirkişi raporunda mezarlık genişletme projesinin orman alanlarının yok olmasına, tarımsal faaliyetlerin zarar görmesine ve bazı konutların mezarlık alanı içinde kalmasına neden olacağına dikkat çekildi. Bilirkişi, mezarlık yeri olarak aynı bölgede, otobanın üst kısmında bulunan, halihazırda çorak ve atıl bir araziyi önerdi.

AVUKAT ERŞAHİN: 'BU İŞLEM İPTAL EDİLMELİ'

Mahalle sakinlerinin avukatı Kübra Erşahin, şunları söyledi:

“Burası 300 dönüme yakın orman alanı. İçerisinde binlerce ağaç var. Bazı vatandaşlarımızın da evlerinin dört tarafının mezarlık olacağı bir projeydi. Bu idari işleme karşı dava açtık. Bilirkişi buranın uygun alan olmadığını, kızılçamların kesilmemesi gerektiğini, tarım vasfının korunması gerektiğine yönelik bir rapor çıkardı. Davultepe’de imara açılmamış büyük bir alan var. Bu nedenle birçok proje burada yapılmak isteniyor. Oysa buralarda tarım alanları ve orman alanları var. Tarım, sanayiden ya da mezarlıktan daha az önemli değil. Mersin 2. İdare Mahkemesi'nin bu işlemi bir an önce iptal etmesini umuyoruz. Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin hukuka aykırı işlemden dönmesini temenni ediyoruz.”

adsiz-tasarim-17.jpg

'İNSANLARIN RUH SAĞLIĞI AÇISINDAN ZARARLI'

Bazı müvekkillerinin evinin mezarlık ortasında kalabileceğine değinen Erşahin, şöyle devam etti:

“Evlerin dört bir yanı mezarlık. İnsanların ruh sağlığı açısından bile tehlikeli durum bu. Mersin’in artan nüfusuna göre bir mezarlık ihtiyacının olduğunu biliyoruz. Ama bu kızılçam ormanlarına yapılması yerine yukarıda atıl durumda olan atık alanı var. Bilirkişi de mezarlık yeri olarak orayı uygun gördü. Bizim de temennimiz projenin oraya kaydırılması.”

'EVİMİN ETRAFINDA MEZARLIK İSTEMİYORUM'

Anayurt mahallesi sakinlerinden bir kişi ise, rahatsızlığını şöyle dile getirdi:

"Proje yapılırsa ben çocuk odasının penceresini açtığımda mezarlık göreceğim. Çocuklarımın psikolojisini düşünmek bile istemiyorum. Siz etrafı mezarlık olan yerde oturmak ister misiniz? Ben istemiyorum evimin etrafının mezarlık olmasını.”

30 dönümlük arazisinde iki evinin olduğunu belirten bir başka kişi de “Evlerim mezarlık ortasında kalacak. Evimin, arsamın değeri düşecek” dedi.

Bir başka mahalle sakini ise “Mezarlık daha elverişli yerlere yapılsın. Gelip de vatandaşın ekmek teknesinin içine mezar taşı konulmasın” ifadelerini kullandı. (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar