Nükleere de hayır başkanlığa da

Nükleere de hayır başkanlığa da
Nükleer Karşıtı Platform sözcülerinden Dr. Ful Uğurhan, referandumda "Nükleer santraller olmasın, temiz bir dünya olsun diye ‘Hayır’ diyeceğiz" dedi. YAŞAM-...

Nükleer Karşıtı Platform sözcülerinden Dr. Ful Uğurhan, referandumda "Nükleer santraller olmasın, temiz bir dünya olsun diye ‘Hayır’ diyeceğiz" dedi.

YAŞAM- Mersin Nükleer Santrali’ne karşı direnen Nükleer Karşıtı Platform sözcülerinden Dr. Ful Uğurhan, referandumda "Hayır" diyeceklerini açıkladı. Referandumda "Hayır" demenin Akkuyu’da nükleer santral yapılmasına karşı çıkmakla eş değer olduğunu dile getiren Uğurhan, Akkuyu’da kapalı kapıların ardında ne olup bittiğini bilmediklerini söyledi.

‘İÇERİDE NE OLUYOR BİLMİYORUZ’

En son Aralık 2016’da yapılan bilirkişi incelemesi sırasında içeri girebildiklerini hatırlatan Uğurhan, o günden bu yana neler olup bittiğini bilemediklerini ve öğrenmelerine de izin verilmediğini kaydetti. Özelikle Rusya ile Türkiye ilişkilerindeki değişim sonrası bölgede inşaat sürecinin inanılmaz bir şekilde hızlandırıldığını sözlerine ekleyen Uğurhan, bilirkişi incelemesi sonucunda Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun onaylanması durumunda üst mahkemeye başvuracaklarını ifade etti.

‘TEMİZ BİR DÜNYA İÇİN HAYIR’

Kendilerinin insanların bugününü ve geleceğini tehlike altına atacak bir proje olduğu için nükleer santralin yapılmasını istemediklerini ve Mersin halkının da yüzde 80 oranında santrali istemediğini anımsatan Uğurhan, dünyanın yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmesine karşı neden bu kadar ısrarcı olunduğuna anlam veremediklerini söyledi.

Akkuyu Nükleer Santrali'nin belki 10 yıl sonra biteceğini kaydeden Uğurhan, şöyle devam etti: "Bırakın kaza olmasını taşıma sırasında etrafa yayılacak olan atıkları, çok pahalı bir elektrik enerji üretimi ve halka da pahalıya mal olacak olan bir enerji tüketimi ortaya çıkaracak. Bundan daha önemlisi tabi ki ortaya saçılacak olan nükleer zehir, hastalıklar ve yok olacak olan bir doğa. Bu yanlıştan dönülmesini bekliyoruz. Ancak mevcut iktidarın böyle bir niyetinin olmadığını ve bunu da referanduma sunduğu anayasa değişiklik paketi ile daha da ileriye taşımayı planladığını görüyoruz. Bunun için referandumda çevrecilerin hatta tüm kesimlerin ‘Hayır’ demesi gerektiğini belirtiyoruz. Kazanmak için son şansımızın ‘Hayır’ kampanyasını büyütmek olduğunu görmeliyiz. Temiz bir dünya için ‘Hayır’ demeliyiz" diye konuştu.

‘NÜKLEER SANTRALLERE HAYIR’

Demokratik parlamenter sistemle yönetilen ülkelerde halkın ne düşündüğüne itibar edildiğini vurgulayan Uğurhan, gücün tek kişinin elinde toplanmasını eleştirdi: "Mersin’de yapılan araştırmalarda halkın yüzde 80’i Akkuyu’da nükleer santral istemiyor. Tek kişinin yönettiği bir ülkede ise o kişi istiyorsa halkın ne dediğinin bir önemi kalmıyor. Mevcut parlamenter sistem eksik olsa da daha da güçlendirilmesi ile halkın talebine kulak verilecektir. Biz çevreciler bu nedenle hakkımızı arayabileceğimiz, sözümüzü söyleyebileceğimiz bir rejim ile yönetilmek isteniyoruz. Bu yüzden de çevrecilerin hepsi ‘Hayır’ diyecektir."

Dihaber'in haberine göre Uğurhan, referandumda değişiklik paketinin geçmemesi ve nükleer santrallere doğanın insanın talan edilmesine karşı kampanyalarını, "Akkuyu’da nükleer santral olmasın", "Ülkemizin hiçbir yerinde nükleer santral yapılmasın", "Nükleer santrallere ‘Hayır'" sloganlarıyla yürüteceklerini söyledi.

Öne Çıkanlar