Pilav pişirme şekliniz sizi zehirleyebilir. Bu alışkanlığınızdan vazgeçmelisiniz

Pilav pişirme şekliniz sizi zehirleyebilir. Bu alışkanlığınızdan vazgeçmelisiniz
Pilav pişirirken yapılan bir hata zehirlenmeye neden olabiliyor. Gözden geçirmeniz gereken önemli bir uyarı var.

Ana yemeklerin tamamlayıcısı olan pilavı pişirirken yapılan bir hata ölümcül sonuçlara neden olabiliyor. Pilav pişirirken dikkat etmeniz gereken önemli bir uyarı var.

Pilavınız yeterince lezzetli oluyorsa, pilav pişirme şeklinizde hiçbir problem olduğunu düşünmüyor olabilirsiniz. Ancak bilim insanları tarafından yapılan araştırmaya göre, pilavı yanlış pişiriyor olabilirsiniz.

NEDEN OLDUĞU HASTALIKLAR

Uzmanlar, pilav pişirirken yeteri kadar su kullanmamanın kalp krizi, kanser ve daha pek çok hastalığa neden olduğunu ortaya çıkardı.

PİLAVI BOL SUDA PİŞİRİN

Pilavı bol suda pişirmek, tahılları arsenikten arındırarak her türlü kimyasal zehirlenme ihtimalini de önlemekte. Pirinci bir gece önceden suda bekletmek toksin seviyesini %80'e kadar azaltmaktadır. Bu nedenle pirinci mutlaka bir gece önceden suda bekletmek gerekiyor.

Çok sayıda kişi pirinci ya suda bekletmiyor yada suyun altında yıkayıp hemen süzgeçten geçirerek pilavı bu şekilde pişiriyor.

Oysa bu çok tehlikeli bir alışkanlık.

Milliyet'te yer alan habere göre; Arsenik, endüstriyel atıklar ve geçmişte kullanılan böcek ilaçları yoluyla pirince bulaşıyor. Profesör Andy Meharg, pilavı 3 farklı şekilde pişirerek kimyasal seviyesini test etti.


İlk olarak 2'ye 1 oranında su kullandı. Pişirme sırasında su tamamen emildi. Su oranını 5'e yükseltmek arsenik seviyesini yarıya kadar düşürürken, bir gece önceden ıslatmak toksinin çoğunu yok etti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar