Pırasanın en değerli kısmını çöpe atıyormuşuz.. Ziyan etmeden bu tekniği öğrenin

Pırasanın en değerli kısmını çöpe atıyormuşuz.. Ziyan etmeden bu tekniği öğrenin
Yayınlanma:
A+ A-
Pırasa pişirirken yeşil yapraklarını atıyorsanız bu hatadan vazgeçmelisiniz. Pırasanın yeşil yaprakları gerçekten tam bir mucize.

Pırasa aldıktan sonra genellikle kök kısımları kullanılır, yeşil yapraklar direk çöpe gider.. Pırasanın yeşil yapraklarını artık çöpe değil onlarla da değişik lezzetlerle sofraya gelsinler istiyorsanız işte sizler için derlediğimiz birkaç örnek;

PIRASANIN YEŞİL KISMI YENİR Mİ?

Hem yaprakları yani yeşil kısımları hem de baş yani beyaz kısmı yenmektedir.

LİMONDAN BİLE GÜÇLÜYMÜŞ

Limon güçlü bir C vitamini deposudur. Sözcü'de aktarılanlara göre; Pırasanın yeşil yaprakları; beyaz kısmından 100 kat daha fazla beta-karoten ve iki kat daha fazla C vitamini içermektedir. A, C ve E vitaminlerinin yanı sıra pırasadaki diğer güçlü antioksidanların birleşimi cildinizi serbest radikallerin ve güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına da karşı korumaktadır.

SALATA YAPIN

Pırasanın yeşil yapraklarından salata yapılabilir. Pırasa yaprakları ince ince kıyıp yaptığınız salatanın içerisine ekleyebilirsiniz. Özellikle marul salatasıyla karıştırabilirsiniz.

OMLET YAPABİLİRSİNİZ

Pırasanın yeşil yapraklarından omlette yapmak mümkündür.

3 adet orta boy pırasa yaprakları ile birlikte
1 adet küçük boy soğan
Karabiber
Pulbiber
2 adet yumurta
2 yemek kaşığı sıvıyağ
Tuz

knife-464879-960-720.jpg

Ön hazırlık: pırasaları iyice yıkadıktan sonra ince ince doğrayalım ve tabağa alalım.

Yumurtaları kıralım tuz, karabiber ile güzelce çırpalım. Tavamıza yağ koyalım ve iyice kızdıralım. Sonrasında doğradığımız soğanları tavaya ekleyelim.

Sonrasında bir miktar daha sıvıyağını soğanların üstüne gezdirerek dökün orta hararetli ateşte soğanlar pembeleşince üzerine doğranmış olan pırasalar ilave edelim çok az tuz, karabiber ilave ettikten sonra arada karıştırarak pırasalar pişene kadar kavurmaya iyice devam edelim.


Pişen pırasaların üstüne çırpılmış yumurtaları ilave edelim arkalı önlü yumurtaları pişer pişmez servis tabağında veya tavada servis edelim.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar