Restoranlardaki makarnaların lezzetli olmasının nedeniymiş. Hep hata yapmışız

Restoranlardaki makarnaların lezzetli olmasının nedeniymiş. Hep hata yapmışız
Yayınlanma:
A+ A-
Lüks restoran ve kafelerde yediğimiz makarnaların neden lezzetli olduğu ortaya çıktı. Meğer yaptıkları makarnalar bu yüzden lezzetliymiş.

Evde makarna pişirirken bazı püf noktalara dikkat etmek gerekiyor. Artı Gerçek'in derlemesine göre; Lüks restoran ve kafelerin pişirmiş oldukları makarnaların neden lezzetli olduğu ortaya çıktı.

MAKARNA SUYUNU DÖKMÜYORLAR

Genelde evde makarna haşladıktan sonra suyunu döküyoruz. Oysa usta aşçılar makarna haşladıktan sonra makarnanın suyunu dökmüyorlar ve o suyu makarna sosunda kullanıyorlar. Böylelikle restoranlardaki servis edilen makarnalarda çok lezzetli oluyor.

MAKARNA SUYU DÖKÜLMEMELİ

Bir çok beslenme uzmanı da makarna suyunun dökülmemesi gerektiğini belirtiyor. Peki makarna suyuyla neler yapılabilir?

pasta-329522-960-720.jpg

Onedio sitesinde yer alan bir içerikte; Makarna suyuyla yapılabilecekler sıralandı.

Makarnadan çorbaya


Makarna suyunu çorba yapımında kullanabilirsiniz. Nasıl ki çorbalara lezzet katmak için et, tavuk, balık ya da sebze suyu koyuyorsanız, makarna suyunu da aynı şekilde değerlendirebilirsiniz. Suyun kendine has lezzeti ve bol nişastalı yapısı sayesinde hem daha yoğun ve güzel bir tat hem de yüksek besleyicilik elde edebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, makarnayı süzerken alta bir kap yerleştirmek. Böylece suyun lavaboda ziyan olmasını önleyebilirsiniz.

Pilava, böreğe de lezzet katar


Tıpkı çorbada olduğu gibi makarna suyunu pilava da koyabilirsiniz. Bulgur ya da pirinç pilavında normal su yerine kaynamış makarna suyunu tercih edebilirsiniz. Ayrıca içerisine su ya da yoğurt eklenen börek soslarında, çorba terbiyesinde ya da sebze haşlamada da makarna suyu kullanılabilir.

Mis gibi sos olur ondan!


Makarna suyu, makarna sosu yapmak ya da var olan sosları açmak için ideal. Örneğin, yoğun kıvamlı bir pesto sosu bir kepçe makarna suyuyla açabilirsiniz. Hazırladığınız makarnanın üzerine suyundan dökerek muhteşem bir kıvam elde edebilirsiniz. Süt kullanmak istemediğiniz zamanlarda krema, beşamel gibi sosları makarna suyuyla yapabilirsiniz.

pot-3909716-960-720.jpg

Baklagiller de onu çok sever!


Nohut, kuru fasulye, kuru barbunya gibi baklagilleri pişirmeden önce ıslamak önemli. Yoksa yemek sonrasında gaz problemleri baş gösteriyor. İşte bu ıslama aşamasında normal su yerine makarna suyu kullanabilirsiniz.

Azıcık da çiçekler beslensin!


Makarna az malzemeden elde edilen bir gıda olmasına rağmen oldukça besleyici. Siz de makarnanın bu besleyici özelliğini çiçeklere hayat vermek için kullanabilirsiniz. Tabii bu noktada dikkatli olmak lazım. Çiçeklere dökeceğiniz makarna suyunun çok tuzlu olmaması gerekiyor. Ayrıca çiçeklere dökmeden önce makarna suyunu soğutmayı unutmayın!

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar