Salçanız ziyan olmasın. Salçadaki küflenmeyi önleyen en etkili teknik

Salçanız ziyan olmasın. Salçadaki küflenmeyi önleyen en etkili teknik
Yayınlanma:
A+ A-
Marketten aldığınız veya kendi yaptığınız salça çabuk küfleniyorsa bu aşçılık sırrı işinizi kolaylaştıracak. Bir kaşık zeytinyağı sorununuza çare olacak.

Türk mutfağının en çok tüketilen besinlerindendir salça. Çoğu zaman marketten alınan salçalar çabucak küflenir. Salçadaki küf sorununuza çare olacak bazı bilgileri sizlerle paylaşacağız.

3-002.jpg

Marketten salçayı aldıktan sonra yapmanız gereken çok basit bir yöntem var. Kavanozun kapağını açın ve içerisine 1 yemek kaşığı dolusu zeytinyağı ekleyin.

Zeytinyağı salçanızın küflenmesini önleyecektir.

* Salçanızın kapağını açtıktan sonra mutlaka buzdolabında muhafaza edin.

* Satın aldığınız salça plastik veya teneke kutuda ise yapmanız gereken ilk iş salçayı cam kavanoza taşımak olmalıdır. Teneke kutuların kapağı kapatılamadığı için salça çabuk ekşir ve küflenir.

* Salçayı her kullandıktan sonra üzerini düzleştirin. Zeytinyağı azalmışsa takviye yapın. Zeytinyağı salçanızı koruyacak ve haftalarca dayanmasını sağlayacaktır.

KÜFLÜ SALÇA TÜKETİLİR Mİ?

Küflü salça üzerindeki küfün alınmasının ardından elbette tüketilebilir. Salçanın sadece üst katmanı küflenmektedir. Küf genelde içerdeki kısma nüfuz etmez. Bu yüzden küfü alındıktan sonra tüketmenizde bir sakınca yoktur. Ancak küf daha da aşağılara ilerlemişse o salçayı kullanmayın. Yemeğinizin sağlıksız ve lezzetsiz olmasına yol açacaktır.

KÜFLENMİŞ SALÇA ZEHİRLER Mİ?

Küflü salçanın zehirleyeceğine dair halk arasında yanlış inanış vardır. Ancak salçanın küf kısmı yendiğinde mideye elbette zararı olacaktır. Küflü salçanın küf kısmı alındığında sağlığa bir zararı bulunmuyor. Küflü kısmı değil de salçanın diğer kısmına küf bulaşmadığı sürece bir sorun olmayacaktır.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar