Sarımsak böyleyse sakın yemeyin. Hem yemeği zehir ediyor hem size zarar veriyor

Sarımsak böyleyse sakın yemeyin. Hem yemeği zehir ediyor hem size zarar veriyor
Yayınlanma:
A+ A-
Türk mutfağında çokça tüketilen sarımsakla ilgili herkesi ilgilendiren önemli bir uyarı var. Sarımsak eğer böyleyse tüketmeyi bırakın

Sarımsak, Türk mutfağındaki en faydalı besinlerden. Ancak filizlenmiş sarımsakla ilgili önemli bir uyarı var.

Sarımsakla ilgili son dönemde sosyal medyada dolaşan yanlış bir iddia var. Filizlenmiş sarımsağın daha faydalı olduğu öne sürülüyor. Ulusalpost.com'a konuşan Dr Fatma İbrahimi ise tam tersini düşünüyor. İbrahimi'ye göre filizlenmiş sarımsak besin değeri yok olmuş sarımsak oluyor.

PATATESLE AYNI

Bilindiği gibi filizlenmiş patatesin tüketilmesi önerilmiyor. Aynı şekilde filizlenmiş ve küflenmiş sarımsağı tüketmekte çok faydalı. Hem yemeği zehir ediyor hem de mideye zarar veriyor.

Özellikle mide hassasiyeti olan kişilerin kesinlikle filizlenmiş ve küflenmiş sarımsak tüketmeleri önerilmiyor.

garlic-2097759-960-720.jpg

BUZDOLABINA KOYMAYIN

Sarımsakları buzdolabına da koymamak gerekiyor. Bir çok kişi sarımsakları buzdolabına koyuyor. Sarımsak buzdolabında da bozulabilir. Yavaş yavaş bozulmaya başlar fakat buzdolabında olduğu için görüntüsünde bir değişme olmaz. Görüntüsünde bir değişim olmadığı için bozulduğu anlaşılmaz ve tüketildiğinde çeşitli sağlık sorunlarına yol açar. Sarımsakları 3 ay boyunca kuru ve güneş almayan ortamda muhafaza ederseniz herhangi bir bozulmaz olmaz.

garlic-3478476-960-720.jpg

SARIMSAKLAR NASIL SAKLANABİLİR?

Kabuğu soyulmamış sarımsağı uzun süre evde muhafaza edebilirsiniz. Bunun için sarımsak alırken uzun sapları olanları tercih etmelisiniz.. Daha sonra sarımsakları sap kısımlarından eskiden büyüklerimizin yaptığı gibi örerek bağlayın. Son olarak karanlık, serin ve nemsiz bir ortamda sarımsakları saklayın. 3 ay boyunca bu yöntem sayesinde sarımsaklarınızı bozulmadan saklayabilirsiniz.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar