Tarihin en büyük robot sergisi

Tarihin en büyük robot sergisi
Terminatör filmindeki T-800'den, Metropolis'in Maria'sına kadar tarihin tüm ünlü robotları bu sergide. YAŞAM-Londra Bilim Müzesi'nde bu hafta ziyarete açılacak...

Terminatör filmindeki T-800'den, Metropolis'in Maria'sına kadar tarihin tüm ünlü robotları bu sergide.


YAŞAM-Londra Bilim Müzesi'nde bu hafta ziyarete açılacak olan "Robotlar" sergisinde hem beyaz ekranda ünlü olmuş robotlar, hem de gerçek hayatta "ses" getirmiş olanlar bilim ve kurgu severlerin beğenisine sunulacak. Bu sergi aynı zamanda tarihte bir araya getirilmiş en geniş kapsamlı robot koleksiyonu olma özelliğine de sahip.

Toplamda 100 robotun yer alacağı sergi, 5 farklı zaman diliminde, dinin, endüstriyelleşmenin, pop kültürünün ve gelecek vizyonunun toplumu nasıl şekillendirdiğini ortaya koymayı amaçlıyor. Sergide görülebilecek örneklerden biri olan İtalya yapımı "eklemli manken" 1582 yılına uzanan bir geçmişe sahip.

BBC Türkçe'nin haberine göre sergilenen tarihi "robot" örneklerin yanında, çok ses getirmiş "genç" örnekler de bilim severlerin beğenisine sunuluyor.

2014 yılında yaratılan "Kodomoroid" isimli haber spikeri robot, insansı yüz ifadeleriyle robot teknolojisi evriminin de önemli bir örneği konumunda.

 

Öne Çıkanlar