Tavada yumurta yaparken bu yöntemi deneyin. Aşçılar lezzet sırrını hiç açıklamamıştı

Tavada yumurta yaparken bu yöntemi deneyin. Aşçılar lezzet sırrını hiç açıklamamıştı
Yayınlanma:
A+ A-
Yumurta pişirirken neden tavaya su eklenmeli? Öğrenince çok şaşıracağınız detaylar...

Hepimiz zaman zaman yemek yaparken farklı sorunlarla karşılaşabilmekteyiz. Üstelik yemek pişirmek bir hayli vakit alan bir konu, bunda da hemfikiriz. Bu kadar zaman harcamışken bir de pişirilen yemeklerin istediğimiz gibi olmaması sinirlerimizi biraz gerebiliyor.

İşte bu gibi durumlara mahal vermemek için işinize yarayacak harika bir ipucunu paylaşacağız.

YUMURTA PİŞİRİRKEN TAVAYA SU EKLEYİN...

Yumurtayı tavaya kırdıktan sonra kenar kısmından 1-2 çorba kaşığı su dökün ve bir kapakla örtün. Su buharlaşacak ve yumurtaların üstünü pişirecek. Beyazlar tam kıvamında pişmiş ve yumurta sarısı sıvı kalacaktır.

Bu yöntemle pişireceğiniz yumurta çok daha lezzetli olacak.

a-fried-egg-4074826-960-720.jpg

MENEMEN YAPARKENDE EKLEYEBİLİRSİNİZ

Öte yandan menemen pişirirken de su ekleyebilirsiniz. Menemenin içerisine pişirirken 1 çay bardağı su eklemeniz durumunda menemen çok daha iyi pişecek ve bol sulu olacaktır.

RAFET İNCE'NİN TARİFİNDEN LEZZETLİ YUMURTANIN TARİFİ;

Malzemeler


2-3 ince dilim pastırma
2 yemek kaşığı su
Yarım yemek kaşığı tereyağı
2 adet yumurta

Hazırlanışı

Sahana pastırmalar özenle dizilir. Su ve tereyağı ilave edilir. Sahanın ağzı kapanıp 2-3 dakika kaynatılır. Yumurtalar tek tek kaseye kırılır. Arkasından pastırmaların üzerine dikkatlice boşaltılır. Ağzı tekrar kapatılır ve 8-10 saniye beklenir. (Bu sırada saniyeler sayılır.) Kapak açılır ve beyazlar pişince ocaktan alınır. Sıcak olarak servis yapılır. (Üzerine kaşar rendelenebilir ama ben pastırmaya haksızlık etmek istemem) Not: Tarif, kıyma veya beyaz peynirle de hazırlanabilir. Servise gidecek tabak ısıtılmış olmalıdır. Doğrudan sahanla da servis yapılabilir. Kullanılacak tavalar bakır malzemeden yapılmış ise kalaylı, çelik malzemeden yapılmış ise çizilmemiş olmalıdır.

Kaynak: Habertürk - Artı Gerçek

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar