Türkiye Ermeni toplumu 10 vakıfta seçime gitti

Türkiye Ermeni toplumu 10 vakıfta seçime gitti
Yayınlanma:
A+ A-
Türkiye Ermeni toplumu 10 vakıfta yönetim kurulları seçimi için pazar günü sandığa gitti. Rumelihisarı'nda, Kuzguncuk'ta ve Balat'ta mevcut yönetime rakip listeler kazandı.

Artı Gerçek - Peşpeşe vakıf seçimlerini gerçekleştiren Türkiye Ermeni toplumu bu Pazar da on vakfın yönetimi kurullarını yenilemek için sandık başına gitti.

1. Bölge’de yer alan Üsküdar Surp Garabed, Kuzguncuk Surp Krikor Lusavoriç, Kartal Surp Nişan, Kandilli Surp Yergodasan Arakelots, Kınalıada Surp Krikor Lusavoriç, Beykoz Surp Nigoğayos ve Kadıköy Surp Takavor kiliseleri ile 2. Bölge’de yer alan Rumelihisarı Surp Santuht, Balat Surp Hıreşdagabed kiliseleri ve Ohannes Gümüşyan Vakfı'nın yönetim kurulları belli oldu.

Rumelihisarı'nda mevcut yönetime rakip Mavi Liste kazandı, Kuzguncuk'ta yine mevcut yönetime rakip Sarı Liste kazandı. Balat'ta yine mevcut yönetime rakip Mavi Liste kazandı. Üsküdar Surp Garabed'de Kuzguncuk için de yarışan ve kazanan Sarı Liste kazandı. Kandilli, Kartal, Kadıköy, Kınalıada, Gümüşyan ve Beykoz yönetimlerinde tek liste ile seçime gidildi.

Seçimlerin galipleri ilk değerlendirmeleri Agos'a yaptı. Değerlendirmeler özetle şöyle:

RUMELİHİSARI

Eşbaşkan Şahnar Dülger Boşnak: Bundan sonra şeffaf olarak her şeyi açıklayacağız. Bütün yapacağımız projeler, etkinlikler hepsi için Rumelihisarı’nın kapısı sonuna kadar açılacak ve herkes girecek. Bizi tenkit edecekler, hatalarımızı söyleyecekler ki düzeltebilelim. Herkesi de dinlemeye hazırız. Bundan önceki yönetime çok teşekkür ediyoruz. Kendilerinin 20 yıl gibi geçmişi var. Kilisemize verdikleri emeklerden dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz. Bundan sonra da biz daha doğrusu gençler götürecekler. Onlar da onların çocuklarına devredecek. Çünkü arkadan gençler geliyor.

ÜSKÜDAR SURP GARABED

Rafi Kirkoryan: Hakkımızda çok fazla iddiada bulunuldu, suçlamalar yapıldı, bizler çalıştık ve çalışmaya devam edeceğiz. Halkın bize verdiği bu güveni boşa çıkartmayacağız, çalışarak elimizden geleni yapacağız. İlk olarak vakfımızın bir envanterini çıkaracağız, çünkü elimizde hiç bir veri yok. Mezarlığımız ve kilisemiz için projelerimiz var biz verileri elimize almadan şu an net bir şey söyleyemiyoruz. Kuzguncuk'taki listeyi de kazandığımız için Kuzguncuk'la beraber güçlü bir şekilde çalışacağız.

KUZGUNCUK

Karin Kürkçüoğlu Işıkçı: Vizyonumuz, atalarımızdan bize miras olan vakıflarımızı korumak, geliştirmek ve bizden sonrakilere aktarmak. Bu bizim için o kadar önemli ki bizim vizyonumuz tamamen bu. Dürüst, şeffaf, etik, gençleri kucaklayan özellikle de herkesi kucaklayan bir vakıf olmayı hedefliyoruz. Çünkü baktığınızda bir vakıf olarak en önemli şey nedir? Dil, din ve kültür. Dilimiz zaten okullarımızda, bununla ilgili eğitimler var. Vakıflar ve kiliseler din konusunda çok ön planda. Kültür için birçok farklı şeyler yapmayı planlıyoruz. Biz etik olarak şu anda herhangi bir finansal yapıya sahip değiliz. Öncelikli olarak finansal rakamların, bilançoların gözden geçirilmesi gerekiyor. (Kaynak)

Öne Çıkanlar