Uzay yolculuğu tarihinde bir ilk: Aynı roketle ikinci seyahat

Uzay yolculuğu tarihinde bir ilk: Aynı roketle ikinci seyahat
California merkezli SpaceX firması, Falcon isimli roketini yeniden uçurarak bu alanda tarih yazmaya hazırlanıyor. YAŞAM – Roketler, geleneksel olarak, görevlerini...

California merkezli SpaceX firması, Falcon isimli roketini yeniden uçurarak bu alanda tarih yazmaya hazırlanıyor.

YAŞAM – Roketler, geleneksel olarak, görevlerini tamamladıktan sonra devre dışı kalacak şekilde kullanılıyorlardı. Ancak SpaceX, roket teknolojisini, yeniden yeryüzüne dönebilecek şekilde geliştirerek, bu alanda çığır açtı.

Firma, şimdi yeryüzüne geri döndürmeyi başardığı roketlerden birini yeniden uçurmaya hazırlanıyor.

Lüksemburglu SES firmasının iletişim uydusunu yörüngeye taşıyacak olan roketin alt takımları 11 ay önce başarıyla gerçekleştirilen uçuşla aynı olacak.

Florida'dan havalanan SpaceX roketi, 11 ay önce gerçekleşen görevde, uzay üssüne kargo taşımış, ardından da Atlantik Okyanusundaki platforma başarıyla iniş yapmıştı. Ekim ayında gerçekleşmesi planlanan "yeniden kullanım uçuşu" ise bir başka SpaceX roketinin kalkış platformunda infilak etmesi nedeniyle ertelenmişti.

SpaceX, yeniden kullanılabilir roketler ile, uzay seyahatlerinin maliyetini düşürmeyi amaçlıyor. Roketle yörüngeye taşınacak iletişim uydusunun sahibi olan SES firması, bir ilk olacak uçuşun güvenlik protokollerini incelemek üzere iki çalışanını görevlendirdi. SES'in teknoloji sorumlusu Martin Halliwell, BBC'ye yaptığı açıklamada, "Yörüngeye ulaşmasının riskli olduğunu düşünseydik, bu denli pahalı bir yatırımı tehlikeye atmazdık" dedi.

Öne Çıkanlar