319 milyon yıllık beyin bulundu: Türünün en eski örneği olabilir

319 milyon yıllık beyin bulundu: Türünün en eski örneği olabilir
Yayınlanma:
A+ A-
ABD'li ve İngiliz bilim insanları bilinen en yaşlı beyni bulmuş olabilir. Nature dergisinde yayımlanan makaleye göre, kemikli bir balık türüne ait fosilde yapılan çalışma sonucu elde edilen bilgiler evrimsel biyoloji alanında önemli katkılar sunabilir.

Artı Gerçek - Yaklaşık 100 yıl önce İngiltere'deki bir kömür madeninde keşfedilen soyu tükenmiş kemikli balık türlerinden birine ait fosil üzerinde yürütülen çalışma sonucu, omurgalı bir canlının beyninin en eski örneklerinden biri keşfedildi. 'Coccocephalus wildi' (C. wildi) türüne ait 319 milyon yıllık fosil üzerinde yapılan çalışmanın kemikli balıkların erken evrimine ışık tutması bekleniyor. Uzmanlar keşfedilen beynin, türünün en eski örneği olabileceğini belirtiyor.

'ÜÇ BOYUTLU LEKE' BİLİNEN EN ESKİ BEYİN ÇIKTI

Nature dergisinde çarşamba günü yayınlanan çalışmanın araştırmacılarına göre fosil, söz konusu türlere ait bilinen tek örnek. Bu nedenle ABD'deki Michigan Üniversitesi ve İngiltere'deki Birmingham Üniversitesi'nden bilim insanları, kafatasının iç yapısını incelemek için bilgisayarlı tomografi (CT) tekniğinden faydalandı. Michigan Üniversitesi'nden yapılan basın açıklamasına göre, incelenen görüntülerde 'tanımlanamayan bir leke' olduğu görüldü. Üç boyuta sahip ve omurgalı canlıların beyinlerinde bulunan özellikleri gösteren 'leke', kraniyal sinirlere benzeyen uzun liflere sahipti.

230202100200-04-oldest-preserved-brain.jpg
Bilim insanları C. wildi'nin ön beyninin yapısının türünün diğer örneklerinden çok diğer omurgalılarınkine daha çok benzediğini söyledi / Nature

KEŞFİN EVRİMSEL BİYOLOJİ ALANINDA ÖNEMLİ KATKILAR SUNMASI BEKLENİYOR

Çalışmanın yazarlarından omurgalılar üzerinde uzmanlaşan paleontolog ve Birmingham Üniversitesi'nde kıdemli araştırma görevlisi olan Sam Giles, "Bu çok heyecan verici ve beklenmedik bir keşif" dedi. Giles, fosili incelemeye başladıklarında "içinde bir beyin olduğuna dair en ufak fikirlerinin olmadığını" belirtti.

Sam Giles, "O kadar beklenmedikti ki, onun gerçekten bir beyin olduğundan emin olmamız biraz zaman aldı" dedi. Çalışmanın yazarlarına göre söz konusu keşif balıklardaki beynin evrimini anlamada önemli veriler sunacak. C. wildi türünün beyin yapısının amfibiler, kuşlar, sürüngenler ve memeliler gibi diğer omurgalılarınkine benzerliği sebebiyle yapılacak incelemelerin evrimsel biyoloji alanında önemli boşlukları doldurabileceği belirtiliyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar