Alper Gezeravcı Türkiye'ye döndü: Yaptığımızın uzay seyahati olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim

Alper Gezeravcı Türkiye'ye döndü: Yaptığımızın uzay seyahati olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim
Axiom-3 (Ax-3) ekibini taşıyan Dragon kapsülünün dünyaya gelmesinin ardından Astronot Alper Gezeravcı da Türkiye'ye döndü. Esenboğa Havalimanı'na iniş yapan Gezeravcı, 'turistik gezi' eleştirilerine de yanıt verdi.

Artı Gerçek - Uluslararası Uzay İstasyonu'nda görevini tamamlayan Alper Gezeravcı Türkiye'ye döndü. Ankara'da basın açıklaması yapan Gezeravcı, "Yaptığımızın uzay seyahati olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Bunu ifade ederken de bu işin otoriteleri tarafından ifade edilen değerlendirmelere istinaden söylüyorum" dedi.

Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda geçirdiği 18 günün ardından Türkiye'nin insanlı ilk uzay bilim misyonunu tamamlayarak 9 Şubat'ta dünyaya iniş yapmıştı.

ABD'deki kontrollerinin ardından Gezeravcı, Cumhurbaşkanlığına ait uçakla Ankara Esenboğa Havalimanı'na geldi.

Gezeravcı'yı, burada Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Yusuf Kıraç, TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal ve Türkiye'nin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever karşıladı.

aa-20240212-33682777-33682773-turkiyenin-ilk-astronotu-alper-gezeravci-yurda-dondu.jpg

Ayrıca 13 çocuk, apronda Gezeravcı'ya çiçek verdi. Gezeravcı'nın ailesi de aynı uçakla döndü.

Alper Gezeravcı, Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi.

aa-20240212-33682777-33682769-turkiyenin-ilk-astronotu-alper-gezeravci-yurda-dondu.jpg

Gezeravcı özetle şunları söyledi:

"Bugüne kadar gerçekten hayallerimizin sınırını teşkil eden, gökyüzündeki, gözünüzle görebileceğimiz sınırları bertaraf eden, hedeflere erişebilmiş olmanın mutluluğuyla ülkeme geri döndüm."

"Türkiye'nin bugüne kadar bana sağlamış olduğu imkanlara, kazanmış olduğum kabiliyetlerle, ülkeme borçlu olduğum bütün bu imkanları seferber ederek gerçekleştirdiğimiz görevin gerisinde, görevin hazırlık sürecinden bugünlere kadar gelmesini sağlayan, öncelikle ortaya koymuş olduğu güçlü iradeyle Sayın Cumhurbaşkanımıza, görevin icrasında hiçbir aksaklığa mahal vermeyecek şekilde bütün hazırlık sürecini yürüten Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza, Türkiye Uzay Ajansımız ve TÜBİTAK'ın değerli çalışanlarına minnettar olduğumu ifade etmek isterim öncelikle."

"Türkiye'nin hakikaten bu konuda atmış olduğu adımın ve geleceğe yönelik koymuş olduğu hedeflerin güçsüz duruşu noktasında görev icra eden bir kişi olarak değil, Türkiye Cumhuriyeti'nin bir vatandaşı olarak, yurt dışındaki basın, yayın kanallarında ülkemize ilişkin, hakikaten son derece gurur verici ifadelerden ve yorumlardan alınmış olduğum ilk izlenimlerde müthiş bir şekilde gururlanmış olarak ülkeme geri döndüm."

"(uzay yolculuğu için turistik gezi tartışmaları) Yaptığımızın uzay seyahati olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Bunu ifade ederken de bu işin otoriteleri tarafından ifade edilen değerlendirmelere istinaden söylüyorum." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar