Avustralya'da yeni bir amfibi türü keşfedildi: 247 milyon yıl önce yaşamış

Avustralya'da yeni bir amfibi türü keşfedildi: 247 milyon yıl önce yaşamış
Yayınlanma:
A+ A-
Bilim insanları Avustralya'da 30 yıl önce kalıntıları bulunan bir amfibinin 247 milyon yıl önce yaşamış bir amfibi türüne ait olduğunu belirledi. Uzmanlar, keşfin "Avustralya'daki amfibilerin evrim hikayesini yeniden yazabileceğini" dile getirdi.

Artı Gerçek - Bilim insanları, yaklaşık 247 milyon yıl önce Avustralya'da yaşadığı düşünülen yeni bir amfibi türü keşfetti. Araştırmacılar, 1990'lı yıllarda Yeni Güney Galler eyaletinde emekli bir tavuk çiftçisi tarafından bulunan hayvanın fosilleşmiş kalıntıları üzerinde neredeyse 30 yıldır çalışıyordu. Dünyada kertenkeleye benzeyen bu türe ait 10'dan az fosil bulundu. Uzmanlar, keşfin "Avustralya'daki amfibilerin evrim hikayesini yeniden yazabileceğini" söylüyor.

KALINTILAR 30 YIL ÖNCE BİR ÇİFTÇİ TARAFINDAN BULUNMUŞTU

BBC Türkçe'nin haberine göre, Avustralyalı çiftçi Mihail Mihaildis'in neredeyse 30 yıl önce fosili keşfetmesine yol açan şey, Sydney'in yaklaşık 90 dakikalık kuzeyinde Umina'daki evindeki kırık bir bahçe duvarıydı. Mihaildis, duvarı tamir etmek için 1,6 tonluk kumtaşı satın aldı ve taşın dış katmanlarını keserken, bilinmeyen bir yaratığın ölümsüzleştirilmiş ana hatları ortaya çıktı.

12 YAŞINDAYKEN GÖRDÜĞÜ FOSİLİ TANIMLADI

Mihaildis, 1997'de fosili Sydney'deki Avustralya Müzesi'ne teslim etti. Kalıntıların kaynağını yıllar sonra paleontolog Lachlan Hart keşfetti. Fosili ilk Avustralya Müzesi'nde çocukken gören Hart, "O sırada dinozorlara takıntılıydım. Fosili ilk 1997'de 12 yaşındayken sergide gördüm ve 25 yıl sonra doktoramın bir parçası oldu, bu tam delilik" dedi.

250 MİLYON YIL ÖNCE YAŞAMIŞ

Hart, ekibiyle 250 milyon yıl önce Avustralya'nın Triyas dönemindeki yaşam üzerine çalıştığı sırada şans eseri fosilin incelenmek üzere kendilerine verildiğini dile getirdi. Taş kalıbının üzerinde "neredeyse eksiksiz bir iskelet" olduğunu anlatan Hart, "Başı ve gövdesi birbirine bağlıydı ve derisinin ve vücudunun dış kısmındaki yağ dokuları fosilleşmişti. Bu gerçekten nadir bir keşifti" ifadelerini kullandı.

ADI LATİNCE'DE 'KUMDA SIRT ÜSTÜ İLERLEYEN' ANLAMINA GELİYOR

Hart ve meslektaşları, amfibi türünün yaklaşık 1,5 metre uzunluğunda olduğunu ve semender şeklinde bir gövdeye sahip olduğunu tahmin ediyor. Yeni keşfedilen türe, Latince'de "kumda sırt üstü ilerleyen" anlamına gelen Arenaepeton supinatus ismi verildi. Bilim insanları, etobur olduğu düşünülen amfibinin bir zamanlar Sydney'in tatlı su göllerinde ve akarsularında yaşadığını düşünüyor.

İKİ TOPLU YOK OLUŞTAN SAĞ KURTULMUŞ BİR TÜR

Türün, Temnospondyli ailesinden olduğunu belirten uzmanlar 66 milyon yıl önce dinozorların neredeyse yüzde 80'ini yok eden bir dizi volkanik patlama ve beş diğer toplu yok oluş olayının ikisinden sağ kurtulduğunu aktarıyor. Hart, Salı günü yayımlanan bulguların, "Avustralya'nın hayvanların evrimleşmesi ve toplu yok oluş olaylarından sonra sığınması için çok uygun bir yer olduğunu gösterdiğini" ifade etti. Fosil, bu yılın sonuna doğru Avustralya Müzesi'nde tam zamanlı olarak sergilenmeye başlanacak. (Kaynak)

Öne Çıkanlar