Bilim insanları yüzyıllardır bilinen göktaşında iki yeni mineral keşfetti

Bilim insanları yüzyıllardır bilinen göktaşında iki yeni mineral keşfetti
Kanadalı araştırmacılar, Somali'nin El Ali bölgesinde bulunan bir göktaşı üzerinde yaptıkları çalışmalarda iki yeni mineral keşfetti. Daha önce benzerleri laboratuvarlarda üretilmiş olan minerallerin ilk kez doğada görüldüğü belirtildi.

Artı Gerçek - Kanadalı araştırmacılar Somali'de keşfedilen bir göktaşında daha önce bilinmeyen iki yeni mineral tespit etti.

2020'de gün yüzüne çıkarılan ve bölgede nesillerdir varlığı bilinen göktaşında üçüncü yeni bir mineralin daha olduğu düşünülüyor.

BÖLGE HALKI NESİLLERDİR VARLIĞINDAN HABERDARDI

Bölge halkı tarafından "Nightfall" (Alacakaranlık) ismi verilen göktaşının, nesillerdir şiirlere ve şarkılara konu olduğu belirtildi.

Alberta Üniversitesi tarafından yürütülen çalışmanın başında bulunan yer ve atmosfer bilimci Dr. Chris Herd, aynı üniversitedeki elektron mikroprobu laboratuvarının başında bulunan Andrew Locock'tan göktaşını incelemesini istediğini ve Locock'un "Daha ilk günden göktaşında 'garip' minerallerin varlığını fark ettiğini" belirtti.

İLK KEZ DOĞADA GÖRÜLDÜLER

Batılı bilim insanlarının göktaşının bulunduğu bölgeden yola çıkarak "El Ali" ismini verdikleri göktaşında bulunan yeni minerallerin benzerleri 1980'lerde bir laboratuvarda sentetik olarak üretilmişlerdi.

Ancak, "Elaliite" ve "Elkinstantonite" ismi verilen yeni mineraller ilk kez doğada görüldüler.

Bu kadar kısa sürede yapılan keşfi "fevkalede" diye niteleyen Dr. Chris Herd, genelde bu tür keşiflerin uzun süren araştırmalar sonucunda ortaya çıktığını dile getirdi. Herd, "Bir göktaşı üzerinde çalışarak yeni mineral keşfinde bulunacağımızı hiç düşünmezdim" dedi.

GÖKTAŞI ÇİN'E SATILDI

Alberta Üniversitesi'nden bilim insanları göktaşı üzerinde daha fazla çalışma yapmak isteseler de Chris Herd, göktaşının artık yerinde olmadığına dair bilgilendirildiklerini söyledi.

Uluslararası pazarlarda satıldıkları bilinen bu tür göktaşlarının, Çin'e satıldığı düşünülüyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar