Boeing'in uzay mekiğinde de güvenlik açığı: Üç helyum sızıntısı tespit edildi

Boeing'in uzay mekiğinde de güvenlik açığı: Üç helyum sızıntısı tespit edildi
Amerikan havacılık firması Boeing'in uzaya dün fırlattığı Starliner mekiğinde üç farklı helyum sızıntısı saptandı. Etkilenen helyum vanalarından ikisi kapatıldı.

Artı Gerçek - Son dönemde yolcu uçaklarındaki güvenlik sorunlarıyla gündemde olan Amerikan havacılık firması Boeing'in bu kez de uzaya yolladığı Starliner mekiğinde üç adet helyum sızıntısı tespit edildi. Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Ekipler uzay aracında üç helyum sızıntısı tespit etti" denildi.

'ASTRONOTLAR AÇISINDAN RİSK YOK'

Sızıntılardan birinin uçuş öncesi tespit edildiği, diğerlerinin ise uçuş esnasında ortaya çıktığı belirtildi. Buna göre, etkilenen helyum vanalarından ikisi kapatıldı. Uzay aracının stabil durumda olduğu aktarıldı. Boeing sözcüsü Jim May ise sızıntıların astronotlara "risk teşkil etmediğini" söyledi.

Boeing, iki ertelemenin ardından dün iki NASA astronotunu taşıyan Starliner mekiğini ilk kez uzaya yollamıştı. Starliner mekiğinde bulunan NASA astronotları Butch Wilmore ve Suni Williams'ın Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) yaklaşık bir hafta geçirmesi planlanıyor. (AA)

Öne Çıkanlar