'Dünya'ya çarpması' beklenen Bennu asteroidi: Bir çay kaşığı tozda yaşam izi aranacak

'Dünya'ya çarpması' beklenen Bennu asteroidi: Bir çay kaşığı tozda yaşam izi aranacak
NASA'nın 2182 yılında Dünya'ya tehlikeli bir şekilde yaklaşması beklenen Bennu asteroidinden aldığı örneklerin 100 gramı, inceleme için İngiltere'ye götürüldü. Araştırmacılar, toz partiküllerindeki su izini inceleyecek.

Artı Gerçek - Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi'nin (NASA) eylül ayında Bennu asteroidinden getirdiği 4.6 milyar yıllık 'tanımlanamayan toz' İngiltere'de incelenmeye başlandı. Londra'daki Doğal Tarih Müzesi, yaklaşık bir çay kaşığı hacmindeki tozda su izi arayacak.

Söz konusu toz, Nasa'nın Osiris-Rex uzay aracı tarafından Dünya'dan 81 milyon kilometre uzaklıkta Güneş'in yörüngesinde dönen ve Empire State Binası büyüklüğünde olan Bennu’dan 2020'de elde edilmiş ve eylül ayında dünyaya bir kapsülle indirilmişti.

NASA'nın elde ettiği bu numunenin yaklaşık 100 gramı, incelemeler için Londra'daki Doğal Tarih Müzesi'ne götürüldü. NASA'daki ön araştırmada asteroidin karbon ve su bakımından zengin olduğu sonucuna varılmışken, İngiltere'deki araştırmanın ana meselelerinden biri de Bennu'daki hidrojen izotoplarının Dünya'nın okyanuslarındakine benzeyip benzemediğinin incelenmesi olacak.

Araştırmanın ilk iki yılının toza zarar vermeden X ışınları ve elektron mikroskopisi ile gerçekleştirileceği, Bennu'nun mineral bileşenlerinin ve yapısının inceleneceği belirtildi. Numunedeki en büyük parçaların eninin birkaç milimetre, en küçüklerinin ise sadece toz partikülleri olduğu aktarılırken, araştırmacılardan Drç Ashley King "Kulağa çok fazla gelmiyor ama çalışmak için gayet yeterli" dedi. King, "Bu inanılmaz bir şey. Sanki bizi Güneş Sistemi'nin başlangıcına geri götürebilecek bir hazine" diyerek, araştırmaya bir an evvel başlamak için heyecanlandığını söyledi.

Prof. Sara Russell da, "Bir çay kaşığından daha fazla olman bu materyal bizi yıllarca meşgul edecek; içeriğini ve yapısını anlamak için ve hangi sırları açığa çıkarabileceğimizi görmek için her bir taneyi inleyeceğiz" diye konuştu.

BENNU ASTEROİDİ

Osiris-Rex, 24 Eylül'de Bennu'dan aldığı örnek kapsülü 100 bin kilometre uzaklıktan Dünya'ya bırakmış, kapsül dört saat sonra paraşütle Utah Çölü'ne inmişti.

bennu2.jpg

Dünya'dan 81 milyon kilometre uzaklıkta Güneş'in yörüngesinde dönen ve Empire State Binası büyüklüğünde olan Bennu’nun çok daha büyük bir asteroidin kırılmış parçası olduğuna inanılıyor. Bennu'nun 2182 yılında Dünya'ya tehlikeli bir şekilde yaklaşması bekleniyor. NASA, Bennu asteroidini Güneş sistemindeki bilinen en tehlikeli iki cisimden biri olarak tanımlıyor.

NASA, 510 metre uzunluğundaki bir asteroid olan ve adını antik Mısır'ın kuş tanrısından alan Bennu'nun felaketle Dünya'ya çarpmasını önlemek için yedi yıl uğraştı. Bennu'nun Dünya’ya çarpma ihtimali sadece 2 bin 700'de bir, yani bir insanın yıldırım çarpması ihtimalinin beş katından fazla olsa da, NASA ekibi yine de onu bilinen en tehlikeli asteroidler arasında kategorize etti. (DIŞ HABERLER, AA)

Öne Çıkanlar