Harry Potter'ın 'Karanlık Lord'unun adı karınca türüne verildi: Leptanilla Voldemort

Harry Potter'ın 'Karanlık Lord'unun adı karınca türüne verildi: Leptanilla Voldemort
Harry Potter serisinin 'kötü' karakteri Voldemort'un adı yeni keşfedilen bir karınca türüne verildi. Türe bu ismi veren bilim insanı, Voldemort'un da karıncanın da karanlıkta yaşadığını ve hayalet gibi bir görünüme sahip olduğunu belirtti.

Artı Gerçek - Batı Avustralya Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada, soluk rengi, ince yapısı, cılız bacakları ve uzun keskin çeneleri nedeniyle bir karınca türüne, popüler fantastik seri Harry Potter'ın kötü karakteri Lord Voldemort'un adı verildi.

'KARANLIKTA YAŞIYORLAR ... KÖRLER'

Leptanilla Voldemort olarak adlandırılan bu yeraltı karınca türünü Zookeys dergisinde kaleme aldığı makalede tanımlayan Dr. Mark Wong, "Harry Potter'daki korkunç düşman da ve bu karınca da hayalet gibi ve ince bir görünüme sahip ve gölgelerde yaşıyorlar. Karanlıkta yaşamaya adapte olan Leptanilla işçileri kördür, pigmentasyondan yoksundur ve sadece bir ila iki milimetre arasında değişen boyları sayesinde toprakta zahmetsizce hareket edebilirler."

yeni-kesfedilen-karinca-turu-voldemort-adi-verildi-1713033075.webp

EKOLOJİK ARAŞTIRMA SIRASINDA KEŞFEDİLDİ

Karınca, Batı Avustralya'nın kuzeyindeki kurak Pilbara bölgesinde toprak altında yaşayan hayvanları belgeleyen bir ekolojik araştırmada keşfedildi.

KITADA KEŞFEDİLEN İKİNCİ LEPTANİLLA TÜRÜ

Avustralya, 1.300 ila 5.000 tür arasında değişen tahminlerle dünyadaki en yüksek karınca çeşitliliğinden bazılarına sahip olsa da, L. voldemort kıtada keşfedilen ikinci Leptanilla türü oldu.

Oluşumu yaklaşık 3,6 milyar yıl önce başlayan Pilbara, Dünya üzerindeki en eski kara yüzeylerinden birisi. Kavurucu yazlara ve yetersiz yağış miktarına rağmen bölge, küresel ölçekte önemli yeraltı omurgasızları barındırmakta. Bu coğrafyanın zengin biyolojik çeşitliliğine eklenen esrarengiz karınca L. voldemort’un keşfi, doğanın büyücülüğünün ve karanlığın derinliklerindeki yaşamın gizemlerinin bir kanıtı olarak yorumlanıyor.

Daha önce yeni keşfedilen bir örümcek türünün adı yine Harry Potter serisinden Godric Gryffindor’a ithaf edilmişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar