Orion uzay aracı yarın Ay yörüngesine girecek

Orion uzay aracı yarın Ay yörüngesine girecek
Yayınlanma:
A+ A-
NASA'nın Orion isimli uzay aracı çektiği ilk Ay fotoğraflarını Dünya'ya gönderdi. Artemis programı kapsamında gerçekleştirilen ilk test uçuşunu yapan Orion'un yarın Ay'ın yörüngesine girmesi bekleniyor.

Artı Gerçek - Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından "Artemis 1" isimli görev kapsamında insansız olarak uzaya fırlatılan Orion, ilk Ay fotoğraflarını gönderdi. Görev kapsamında insansız olarak uzaya fırlatılan Orion, Ay'ın yüzeyine 100 kilometre kadar yaklaşıp yörüngesinde turladıktan sonra Dünya'ya geri dönecek. Orion'un yarın Ay'ın yörüngesine girmesi bekleniyor.

NASA: GÖREV, BEKLENTİLERİN ÖTESİNDE BİR BAŞARIYLA SÜRÜYOR

NASA, bu test uçuşları sayesinde SLS'in ve Orion'un 2025'te gerçekleştirilmesi planlanan insanlı Ay görevleri için hazır olup olmadığını test ediyor. Dünya'nın en güçlü Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) ile uzaya gönderilen Orion'un, 25 günlük yolculuktan sonra 11 Aralık'ta Dünya'ya geri dönmesi bekleniyor. NASA yetkilileri Artemis 1 görevinin "beklentilerinin ötesinde bir başarıyla" sürdüğünü açıkladı.

Orion, 16 Kasım'da fırlatıldıktan saatler sonra Dünya'yı arkasında bıraktığı görüntüler paylaşarak görevin ilk etabının başarıyla sonuçlandığını teyit etmişti.

artemis.jpg

Görevin üçüncü gününde ise Ay'ın kütleçekimsel alanına giren Orion, Ay'ın fotoğraflarını Dünya'ya gönderdi. Orion'un yarın Ay'ın yörüngesine girmesi bekleniyor.

artemis-ay.jpg

Artemis programı için üretilen Orion'un üzerinde son teknoloji ürünü 24 kamera ve güneş panelleri bulunuyor. Boeing ve Lockheed Martin firmalarının birlikte inşa ettiği roket ile NASA, Ay'da kalıcı varlık oluşturmayı amaçlıyor. Meraklıları Artemis'i NASA'nın internet sitesinde bulunan sayfadan canlı bir şekilde takip edebilir. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar