Photoshop'un yaratıcısı John Warnock 82 yaşında öldü

Photoshop'un yaratıcısı John Warnock 82 yaşında öldü
Yayınlanma:
A+ A-
Photoshop ve Acrobat Reader gibi pek çok yazılımı üreten Adobe'nin kurucu ortaklarından John Warnock 82 yaşında öldü. Warnock'un ölüm sebebi henüz belirsizliğini koruyor.

Artı Gerçek - Grafik ve medya yazılımları sektöründe dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Adobe'un kurucu ortaklarından John Warnock, 82 yaşında öldü. Warnock'un ölüm nedeni henüz belirsizliğini koruyor.

ŞİRKETİN LOGOSUNU EŞİ TASARLAMIŞTI

Warnock, ortağı Dr. Charles Geschke ile birlikte 1982 yılında devrim niteliğindeki yazılım şirketi Adobe'yi kurdu. Wanock'un eşi Marva Warnock tarafından şirketin orijinal logosu tasarlandı ve Adobe iki yıl sonra ilk programı olan masaüstü yayıncılık yazılımı Adobe PostScript'i piyasaya sürdü. Warnock 2000 yılına kadar şirketin CEO'su olarak görev yaptı ve 2017 yılına kadar da Geschke ile birlikte yönetim kurulunun eş başkanlığını yürüttü.

ADOBE CEO'SU ÇALIŞANLARINA E-POSTA İLE DUYURDU

Adobe CEO'su Shantanu Narayen, çalışanlara Warnock'un ölümünü bildiren bir e-posta göndererek, Warnock'un "kelimeler, görüntüler ve videolarla nasıl iletişim kurduğumuz üzerinde önemli bir etkiye sahip olan neslimizin en büyük mucitlerinden biri" olduğunu yazdı. Narayen, "John ile son 25 yıldaki etkileşimlerim profesyonel kariyerimin en önemli anlarıydı" ifadesini kullandı.

PEK ÇOK ENDÜSTRİNİN STANDARDINI BELİRLEDİ

Adobe, yaygın olarak Adobe Acrobat ve Adobe Photoshop ile anılıyor, ancak şirket birçok sektörde kullanılabilen etkileyici derecede geniş bir portföye sahip. Warnock'un CEO olarak görev yaptığı süre boyunca Adobe iş dünyası, grafik tasarım, fotoğrafçılık, video düzenleme, ses kaydı ve daha fazlası için endüstri standardını belirleyen yazılımlar yarattı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar