TikTok'tan itiraf: Gazetecileri IP adreslerinden takip ettik

TikTok'tan itiraf: Gazetecileri IP adreslerinden takip ettik
Yayınlanma:
A+ A-
Sosyal medya platformu Tiktok, şirket bilgilerinin sızdırılması ile ilgili iç soruşturmada en az iki gazetecinin verilerinin incelendiğini itiraf etti. Lokasyon bilgisi veren IP adreslerinin de izlendiği belirtilirken, dört TikTok çalışanı kovuldu.

Artı Gerçek - ABD'de veri gizliliğini korumadığı yönündeki suçlamalar ve Çin'le ilişkileri nedeniyle hükümet çalışanlarına yasaklanması gündemde olan TikTok, en az iki gazetecinin fiziki konumlarını an be an izlediğini itiraf etti. Gazetecileri izleyen dört çalışanın işten çıkarıldığı açıklandı. Ancak söz konusu güvenlik ihlalinin, şirket bilgilerinin medyaya sızdırılmasıyla ilgili bir iç soruşturma sırasında yapılması nedeniyle, üst yönetimin ihlalden haberdar olup olmadığı merak ediliyor.

Sosyal medya platformu Tiktok'un sahibi olan Çinli şirket ByteDance tarafından yapılan açıklamaya göre, çalışanların medyaya bilgi sızdırmasına ilişkin iç soruşturmada, Financial Times ve BuzzFeed'de çalışan iki gazetecinin verileri izlendi. TikTok sözcüsü Brooke Oberwetter, gazetecilerin hesaplarından erişilen veriler arasında, bir kullanıcının o an nerede olduğunu gösteren IP adreslerinin de bulunduğunu söyledi.

Veri ihlalinden sorumlu olan dört çalışanın işten çıkarıldığı, bu kişilerin ikisinin ABD'de ikisinin Çin'de bulunduğu da belirtildi. TikTok CEO'su Shou Chew ise çalışanlara gönderdiği e-postada, "Bu kişiler, yetkilerini kötüye kullanarak TikTok kullanıcı verilerine erişim sağladı. Bu kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Forbes dergisi ve New York Times gazetesinde yer alan haberlerde, bu iki kurumun da çalışanlarının izlendiği öne sürüldü. TikTok'tan bu yeni iddialar hakkında henüz açıklama yapılmadı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar