Webb teleskobundan keşif: En uzak yıldız Earendel, Güneş'ten 1 milyon kat parlak

Webb teleskobundan keşif: En uzak yıldız Earendel, Güneş'ten 1 milyon kat parlak
Yayınlanma:
A+ A-
NASA keşfedilmiş en uzak yıldız unvanını elinde bulunduran Earendel'e dair yeni ayrıntılar keşfetti. Gök bilimciler söz konusu yıldızın, Güneş'ten yaklaşık bir milyon kat daha parlak ve iki kat daha büyük olduğunu tespit etti.

Artı Gerçek - ABD Havacılık ve Uzay Ajansı'nın (NASA) James Webb Uzay Teleskobu, şimdiye kadar keşfedilen en uzak yıldız Earendel'in, Güneş'ten yaklaşık bir milyon kat daha parlak olduğunu tespit etti. Teleskobun yakın kızılötesi kamerası (NIRCam) görüntülerini inceleyen bilim insanları, Earendel'in, Güneş'ten iki kat daha sıcak ve büyük bir B-tipi yıldız olduğunu da belirledi.

EARENDEL, "KÜTLE ÇEKİMSEL MERCEKLEME" ETKİSİYLE TESPİT EDİLDİ

AA'nın aktardığına göre Hubble ve Webb teleskopları, yıldızı Dünya ile Earendel'in arasında bulunan "WHL0137-08" adlı gök ada kümesinin büyüklüğü nedeniyle uzay dokusunun bükülmesiyle oluşan "kütle çekimsel mercekleme" etkisi sayesinde tespit etti. Earendel'in Webb'in yüksek çözünürlüklü kızılötesi fotoğrafında bile yalnızca tek bir ışık noktası olarak görüldüğünü belirten astronomlar, bundan yola çıkarak "mercekleme" etkisiyle 4 bin kat büyük göründüğünü açıkladı.

EARENDEL'E YAKIN KONUMDA BİR KARDEŞ YILDIZ DAHA OLABİLİR

Bilim insanları, Earendel'in kütlesindeki yıldızların genellikle ikili olduğunu ancak Earendel örneğinde bunların birbirine yakınlığı nedeniyle Webb tarafından tespit edilemeyeceğini düşünüyor. Bununla birlikte Earendel'in rengini inceleyen gök bilimciler, daha soğuk ve daha kırmızı bir kardeşinin olabileceğini düşünüyor.

SUNRİSE ARC GÖK ADASI'NIN ÖZELLİKLERİ DE KEŞFEDİLDİ

Webb'in NIRCam görüntüleri, evrenin ilk milyar yılında şimdiye kadar tespit edilen en yüksek oranda büyütülmüş gök ada olan Sunrise Arc'ın diğer önemli ayrıntılarını da gösteriyor. Görüntülerde genç yıldızları oluşturan, 5 milyon yıldan daha genç olduğu tahmin edilen bölgeler ve 10 ışık yılına kadar uzanan daha eski yerleşik yıldız kümeleri bulunuyor. Earendel'in iki yanındaki daha küçük noktalar ise en az 10 milyon yaşında olduğu düşünülen daha eski, daha yerleşik bir yıldız kümesinin görüntüleri. Gök bilimciler, bu yıldız kümesinin kütle çekimiyle bağlı bulunduğunu ve muhtemelen hâlen var olduğunu düşünüyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar