NASA'nın Mars yörüngesindeki kaşifi, minik helikopteri görüntüledi

NASA'nın Mars yörüngesindeki kaşifi, minik helikopteri görüntüledi
NASA'nın Mars yörüngesindeki kaşifi MRO'nun bünyesindeki HiRISE isimli kamerayla çekilen fotoğrafta Ingenuity, küçük siyah bir nokta gibi görünüyor.

Fotoğraf: Independent


18 Şubat 2021'de Perseverance'ın karnındaki bölmeden Mars'a inen Ingenuity adlı minik helikopterin görüntüsü yakalandı. 26 Şubat'ta çekilen fotoğraf, iki gün önce yayımlandı. Görüntü NASA'nın Mars yörüngesindeki kaşifi Mars Reconnaissance Orbiter (Mars Keşfi Yörünge Aracı-MRO), tarafından yakalandı. MRO'nun fotoğrafında ayrıca Kızıl Gezegen'deki bir diğer uzay aracı Perseverance da yer aldı.

Independent Türkçe ‘de yer alan habere göre MRO'nun bünyesindeki HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment) isimli kamerayla çekilen fotoğrafta Ingenuity, küçük siyah bir nokta gibi görünüyor. 1,8 kilogram ağırlığındaki helikopterin rotorları arasında yaklaşık 1,2 metre var. Küçük bir otomobil büyüklüğündeki Perseverance'ın tespiti daha kolay.

18 Şubat 2021'de Perseverance'ın karnındaki bölmeden Mars'a inen Ingenuity'nin aslında sadece 5 uçuş yapması ve ardından ıskartaya çıkarılması planlanıyordu. Ancak yetkililer, helikopterin başarısının ardından yeni görevler belirleyince Ingenuity uçuşlarına hız kesmeden devam etti.

İkili, Jezero Krateri'nde çalışmalarını sürdürüyor. Bununla birlikte yörünge kaşifiyle, Kızıl Gezegen'nin yüzeyindeki suya dair daha fazla bilgi toplanması hedefleniyor. NASA, MRO'nun 2030'a kadar kullanılmasını hedeflerken daha uzun süre çalışabileceğini de kaydediyor.

Öne Çıkanlar