Sardunya'da Demir Çağı'ndan kalma boksör heykelleri bulundu

Sardunya'da Demir Çağı'ndan kalma boksör heykelleri bulundu
Yayınlanma:
Güncelleme: 09 Mayıs 2022 11:40
A+ A-
Arkeologlar, Sardunya adasında kireçtaşından yapılma iki yeni boksör heykeli buldu.

Sardunya’daki Mont’e Prama nekropolünde, Demir Çağı’na tarihlenen iki boksör heykelinin gövdeleri keşfedildi. İtalya Kültür Bakanı Dairo Franceschini, Cabras'taki arkeolojik alanda yapılan çalışmalarda bulunan heykeller için "olağanüstü keşif" ifadesini kullandı. Heykellerin 1970'lerden bu yana bulunan diğer heykel ve mezarlarla birlikte dönemin Akdeniz kültürüne dair yeni ipuçları sunması bekleniyor. Arkeolojik sitede ilk keşifler 1974 yılında bölgedeki çiftçiler tarafından yapıldı.

CAVALUPO BOKSÖRLERİ

Arkeofili  sitesinde yer alan haberde Nuragic uygarlığı tarafından kireçtaşından yontulmuş en son buluntular, 1970’lerden beri bölgede kazılan ve “Mont’e Prama’nın devleri” olarak bilinen diğer birçok boksör, güreşçi ve okçu heykeline eklendi. Çıplak gövdelerin parçalarıyla birlikte, vücutlarını saran kalkan nedeniyle bu heykellerin, Cavalupo boksörlerini tasvir ettiği belirlendi. Bunlar, 2014 yılında İtalyan adasının batı kıyısındaki Cabras’taki alanda birkaç metre ötede bulunan diğer iki heykele benziyor.

     

‘OLAĞANÜSTÜ BİR KEŞİF’

Keşif, büyük nekropolün güney bölgesinde Nisan ayı başlarında başlayan yeni kazıların ardından yapıldı. İtalyan kültür bakanı Dario Franceschini, “Bu olağanüstü bir keşif” diyor ve antik Akdeniz kültürüne daha fazla ışık tutacağını sözlerine ekliyor. “İki yeni mücevher, bu heykel grubunun gizemli cazibesine katkıda bulunuyor.”

Arkeologlar ayrıca, MÖ 950-730 yılları arasına tarihlenen mezarların bulunduğu alanda büyük bir mezar yolunu da ortaya çıkardılar.

MEZARLIKLAR GENÇ ERKEKLERE AYRILMIŞ

Mont’e Prama bölgesi ilk olarak 1974 yılında yerel çiftçiler tarafından keşfedildi. Boyları 2 ila 2,5 metre arasında değişen savaşçı heykellerinin nekropoldeki mezarları koruduğuna inanılıyor. Şimdiye kadar 170 mezar üzerinde yapılan araştırmalar, mezarlığın neredeyse sadece genç erkeklere ayrıldığını ortaya çıkardı.

‘2014’TEN BERİ CABRAS MÜZESİNDE SERGİLENİYOR’

Nuragic uygarlığı Sardunya’da MS 2. yüzyıla kadar gelişti. Asıl amaçları bilinmemekle birlikte, ada genelinde nuraghi olarak bilinen kule şeklindeki binlerce büyük taş yapı bulundu.

Mont’e Parma’da bulunan heykellerden bazıları 2014’ten beri Cabras müzesinde sergileniyor. Yeni heykeller de belirli koruma işlemlerinden geçtikten sonra sergilenecek.

Kültür bakanlığının güney Sardunya müfettişi Monica Stochino, “İki büyük ve ağır gövde bloğunun etraflarını saran tortulardan arındırılması ve güvenli bir şekilde toplanmaya hazır hale getirilmesi için zamana ihtiyacı olacak.” diyor.