Yemeksepeti İstanbul'da otonom teslimat robotlarını test ediyor

Yemeksepeti İstanbul'da otonom teslimat robotlarını test ediyor
Kuryelerle yaşadığı sorunlarla gündemde olan Yemeksepeti, İstanbul’da otonom robot ile teslimat için testlere başladı.

Geçtiğimiz aylarda, özellikle motokuryelerin çalışma şartları ile gündeme gelen Yemeksepeti'ni sosyal medyada birçok kişi boykot ettiğini duyurdu. Ancak yemek sipariş konusunda en çok kullanılan platformlardan olmayı sürdüren Yemeksepeti, İstanbul’da otonom robotlar kullanarak teslimat için bazı testler gerçekleştiriyor.

Otonom robotlarla teslimat için Delivers.ai ile ortak çalışan şirketin bu projesi "Yemeksepeti Yebo" adıyla Bağdat Caddesi merkezli yapılıyor. 

Delivers.ai, Yemeksepeti ile beraber yaptığı testlerin benzerlerini daha önce Glovo ve Hepsiburada gibi firmalar için de gerçekleştirmiş bir firma. 

Otonom robotlarla kısa mesafeli yemek siparişlerini kişilere hızlı şekilde ve motorlu kurye kullanmadan ulaştırmak hedefleniyor.

Kimseye çarpmadan gidebilen bu araçlar, yemekleri sıcak tutabiliyor ve hırsızlığa karşı gelişmiş güvenlik önlemleri de taşıyorlar.

Ancak bu teknolojinin hayata geçmesi için daha uzun yıllar beklenileceği belirtiliyor. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde buna benzer robotların İstanbul gibi kalabalık şehirlerde hayatın bir parçası olması düşük bir ihtimal olarka değerlendiriliyor.

Öne Çıkanlar