Ağrı Dağı eteğindeki Erhacı sulak alanında 68 kuş türü tespit edildi

Ağrı Dağı eteğindeki Erhacı sulak alanında 68 kuş türü tespit edildi
Iğdır’da, Ağrı Dağı eteğindeki Erhacı sulak alanında ilk kez yapılan araştırmada, göçmen ve yerli kuşlardan oluşan, toplam 68 kuş türü kayıt altına alındı.

Artı Gerçek - Iğdır il sınırlarında ve Ağrı Dağı eteğinde yer alan Erhacı sulak alanında ilk kez yapılan bir araştırmada, göçmen ve yerli kuşlardan oluşan, toplam 68 kuş türü kayıt altına alındı. Yapılan gözlemlerde, kayıt altına alınan kuşların, sonbaharda kuzeyden güneye göç ederken, 'Kuzeydoğu Göç Yolu' üzerinde bulunan Iğdır'da bir süre mola verip besin ve yağ depoladıktan sonra uçuşlarına devam ettiği tespit edildi.

agrikus4.jpeg

Genellikle Afrika'nın kuzeyine göç etmek için bu rotayı kullanan kuşlar, yolları üzerindeki verimli sulak alanlardan Erhacı köyü bölgesini de tercih ediyor.

agrikus3.jpeg

Göçün mola noktası olmaya devam ettiği sulak alan, Doğa Koruma ve Milli Parklar Iğdır Şube Müdürlüğü, Iğdır Üniversitesi, kuş bilimciler ve gönüllülerce takip altına alındı.

Bölgede ilk kez yapılan araştırmada göçmen ve yerli olmak üzere toplamda 68 kuş türü tespit edildi.

thumbs-b-c-d12aba47a59424a1b5c2c9796e484e1c.jpg

Iğdır Üniversitesi Kuş Bilimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (KUŞMER) Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Emrah Çelik'in basına verdiği bilgiye göre, sulak alan dikkat çekici birçok kuş türünü barındırıyor.

Bölgede geçmişte geniş kapsamlı çalışma yapılmadığını ifade eden Çelik, "Erhacı sulak alanı bizim de gözlem altına aldığımız bir bölge. Bölgede yaptığımız çalışmalar neticesinde 68 türün kaydını çıkardık. Tespit ve gözlem çalışmalarına devam ediyoruz." dedi.

Alanda yapılan çalışmaların gün geçtikçe detaylandığını anlatan Çelik, "Alan bakir, insan geçişinin az olduğu bir bölge. Bu bölgeyi şimdilik gözlem altına aldık. Tabi bu bölgede çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız. Özellikle baharın gelmesiyle bu alanlarda çalışmalarımızı devam ettireceğiz." diye konuştu.

agrikus1.jpeg

Sulak alanda henüz bilimsel anlamda çalışma yapılmadığını ve literatüre sağlıklı veri girilmediğini vurgulayan Çelik, şunları kaydetti:

"Ağrı Dağı'nın eteklerinde sessiz bir alan. Alanda tamamen doğal kaynaklar var. Hem insan hareketliliğinin hem de çevrede kuşları rahatsız edecek herhangi bir etmenin olmadığını gözlemledik. Kuşlar burayı güvenli ortam olarak gördükleri için rahat şekilde yaşamsal faaliyetlerini sürdürmekteler." (AA)

Öne Çıkanlar