Almanya’da Dersim belediye başkanlarına 'çöp tesisi' protestosu

Almanya’da Dersim belediye başkanlarına 'çöp tesisi' protestosu
Yayınlanma:
A+ A-
Almanya’da Dersim belediye başkanlarının da katıldığı Dersimspor gecesinde, “Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolanma Tesisi Projesi” protesto edildi. Çevreciler projenin iptal edilmesini talep etti.

Artı Gerçek - Almanya’nın Rüsselsheim şehrinde dün düzenlenen Dersimspor gecesinde Dersim’de planlanan “Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolanma Tesisi Projesi’ protesto edildi. Kırmızıdağ Çevre Platformu üyeleri, Dersim belediye başkanlarının da katıldığı gecede projenin iptal edilmesini talep etti.

Önce salonun dışında toplanan çevreciler “Çöp Tesisi – Antidemokratik proje ve Doğa Tahribatı” yazılı pankart açtılar. Birçok dövizin de açıldığı alanda, Çöp Tesisinin yapılmamasına dair Kürtçe ve Türkçe açıklamalar yapıldı.

Salondaki sahnede açıklama yapan Ercan Aybopa, “Dersim’de ciddi bir çöp sorunu olduğunu biz de kabul ediyor ve çözüm üretilmesini istiyoruz. Ancak 12 yıl önce hazırlığı başlanan söz konusu bu proje, olduğu şekliyle kesinlikle hayata geçmemelidir. Birinci nedeni, proje ile 18,3 hektarlık alanda onbinlerce (55 bin kadar) ağacın kesilmesi ve tamamen büyük bir doğal bir coğrafyanın merkezinin yok edilmesidir. Baraj ve madenler tehdidi ile iklim krizi etkisinin altındaki Dersim’de daha fazla ekolojik tahribat olmamalıdır. Yine çöpün depolanmasıyla toplam 9 köyün yaşam ve geçim alanları da olumsuz etkilenmesi beklenmektedir. Birkaç köyün mezarlıkları da proje alanına yakın olması da ayrı bir sorundur. Bizim için çok önemli bir neden, 9 köyün halkı büyük çoğunlukla bu projeyi istememesi ve halka rağmen bu projenin uygulamak istenmesidir ki bu antidemokratik bir yaklaşımdır. Belediyeler köylülerin bir araya geldiği Kırmızıdağ Çevre Platformu ile diyaloğa girmekten kaçınmaktadır. Kendine radikal-demokrat, sosyalist, komünist veya özgürlükçü diyen parti ve gruplar böyle tarihi bir hataya düşmemelidir” dedi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar