Anne sütünde ilk kez plastik bulundu

Anne sütünde ilk kez plastik bulundu
İtalya'da yeni doğum yapmış olan 34 sağlıklı anneden alınan süt örneklerinin yüzde 75'inde mikroplastik bulundu. Araştırmacılar, anne sütünün hâlâ güvenli olduğunu ama bu durumun bebek sağlığı üzerindeki etkisinin araştırılması gerektiğini söyledi.

Artı Gerçek - Çevrede kirliliğe sebep olan, çoğunlukla petrol türevli olup suda çözünmeyen mikroplastikler ilk kez anne sütünde bulundu. İtalya'da yapılan araştırmada anne sütünde mikroplastik tespit eden bilim insanları, bu durumun bebeklerin sağlığı üzerindeki potansiyel etkilerinden büyük endişe duyduklarını söyledi.

Araştırmada, İtalya'nın başkenti Roma'da yeni doğum yapmış olan 34 sağlıklı anneden alınan süt örnekleri incelendi. Bu örneklerin yüzde 75'inde mikroplastik bulundu.

Annelerin plastik ambalajlı yiyecek ve içecekler ile deniz ürünü tüketimini de inceleyen araştırmacılar, sütteki mikroplastik varlığı ile tüketim alışkanlıkları arasında bir korelasyon tespit edemedi. Araştırmada, çevrede mikroplastiklerin yaygın şekilde görülmesi nedeniyle 'insanların buna maruz kalmasının kaçınılmaz olduğu' belirtildi.

Araştırmacılar bebeklerin kimyasallara karşı hassas olduğuna dikkat çekerek endişe beyan etse de, şu an için bir bebeği beslemenin en güvenli yolunun anne sütü olduğunu vurguladı.

The Guardian gazetesinin özel haberine göre, aynı İtalyan ekibi 2020 yılında da insan plasentasında mikroplastik bulmuştu. Araştırmacılardan biri olan Marche Politeknik Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Valentina Notarstefano da bu durumu hatırlatarak, "Dolayısıyla, anne sütünde mikroplastik bulunduğunun kanıtlanması, bizim son derece hassas olan çocuklara dair endişelerimizi daha da büyütüyor" dedi.

Notarstefano, mikroplastiklerin bebekler ve insanlar üzerindeki etkileri konusunda daha fazla araştırma yapılması için çağrıda bulunup "Bu kimyasallara hamilelik ve emzirme döneminde maruz kalma oranını azaltmanın yollarını değerlendirmek hayati önemde. Fakat emzirmenin avantajlarının, çevreyi kirleten mikroplastiklerin yol açtığı dezavantajdan çok daha fazla olduğunun altı çizilmeli. Bizim yaptığımız türden araştırmalar, anne sütü kullanımını azaltmamalı. Bunun yerine, siyasetçilere kirliliği azaltan yasalar çıkarılması için baskı yapılması yönünde kamuoyu farkındalığını artırmalı" dedi.

Doğada var olan mikroplastik miktarı, ambalajlı ürün kullanımı nedeniyle arttı. Geçmişte yapılan araştırmalar, mikroplastiklerin insan hücrelerinde, laboratuvar hayvanlarında ve vahşi deniz yaşamında zehirleyici etkiler yarattığını ortaya koymuştu. Son olarak, biberonla beslenen bebeklerin her gün milyonlarca mikroplastik yutma ihtimali olduğu tespit edilmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar