Araştırma: Batı Avrupa'daki sıcak hava dalgasında 20 binden fazla insan öldü

Araştırma: Batı Avrupa'daki sıcak hava dalgasında 20 binden fazla insan öldü
Bilim insanları, batı Avrupa'da ulusal sağlık kurumlarının fazladan ölüm verilerini inceledi. Buna göre, 2022 yazında meydana gelen sıcak hava dalgalarında 20 binden fazla insan öldü.

Artı Gerçek - Avrupa'nın batısında geçen yaz yaşanan sıcak hava dalgası nedeniyle 20 bin kişinin öldüğü belirtildi. Fazladan ölüm verilerini inceleyen Dünya Hava Durumu Niteleme (World Weather Attribution) grubundan bilim insanları, söz konusu sıcak hava dalgalarının ve ölümlerin iklim kriziyle bağlantılı olduğunu vurguladı.

Batı Avrupa'nın geçen yaz sahne olduğu sıcak hava dalgası sırasında Londra 40, Fransa'nın güneybatısı 42, İspanya'da ise Sevilla ve Córdoba 44 derece ile rekor sıcaklıklara sahne olmuştu.

Tarihsel ölüm verileri ile bu dönemlerde yaşanan ölümler kıyaslandığında, iklim krizinin tetiklediği aşırı sıcakların yol açtığı sağlık riski net bir şekilde görüldü. Araştırmada, Covid-19 tarihli ölümler hariç tutuldu.

BEŞ YILLIK ORTALAMADAN YÜZDE 6.2 DAHA FAZLA ÖLÜM

Buna göre, Londra ve Galler'de 1 Haziran - 7 Eylül arasında 3 bin 271 fazladan ölüm yaşandı. Bu veri, beş yıllık ortalamadan yüzde 6.2 oranında daha yüksek.

Fransız hükümetinin kamu sağlığı kurumunun verilerine göre, yaz aylarında ülkede 10 bin 420 fazladan ölüm yaşandı. Bu ölümlerin dörtte biri, yani 2 bin 816'sı, ülkeyi vuran üç sıcak hava dalgasından biri sırasında yaşandı. Fazladan ölümler, aşırı sıcak nedeniyle kırmızı alarm verilen bölgelerde yüzde 20 oranında daha yüksek çıktı.

İspanya'da devlet destekli Carlos III Sağlık Enstitüsü'nün verilerine göre, haziran ile ağustos ayları arasında sıcakla bağlantılı sayılabilecek 4 bin 655 fazladan ölüm yaşandı.

Almanya hükümetinin kamu sağlığı kurumu olan Robert Koch Enstitüsü ise yaz aylarında, özellikle aşırı sıcak kaynaklı sebeplerden 4500 kişinin öldüğünü tahmin ediyor.

'İNSANLAR ADAPTE OLMAK ZORUNDA'

Londra'da merkezli Grantham İklim Değişikliği ve Çevre Enstitüsü'nden Dr. Friederike Otto, bu verilere ilişkin yorumunda "Sıcak hava dalgaları iklim değişikliğinin yol açtığı en büyük tehditlerden biri. Yüksek sıcaklıklar dünyada her yıl binlerce ölümden sorumlu. Bunların birçoğu raporlanmıyor. Kanıtların çokluğuna rağmen, aşırı sıcakların insan sağlığına yönelttiği tehditler konusunda yeterince farkındalık yok" dedi.

Bristol Üniversitesi'nden Dr. Eunice Lo ise "Dünya ısındıkça sıcak hava dalgaları da giderek daha sık ve yoğun hale geliyor. Dolayısıyla gelecekte daha fazla ve daha yüksek ısıya yol açan sıcak hava dalgaları beklenebilir" diye konuştu. Lo, insanların uzun vadede sıcağa adapte olması gerekeceğini, ev, okul ve hastanelerin aşırı ısınmamasını sağlayacak şekilde tasarlanmasının şart olacağını söyledi.

Avrupa Birliği'nin iklim değişikliği gözlemleme kurumu Copernicus'un verilerine göre 2022 yılı, tarihin en sıcak yazına sahne oldu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar