Artvin'de HES şirketi jandarma koruması eşliğinde çalışma yapıyor

Artvin'de HES şirketi jandarma koruması eşliğinde çalışma yapıyor
Yayınlanma:
Güncelleme: 10 Aralık 2020 20:44
A+ A-
Artvin Yusufeli, Demirdöven ve Yaylalar köyünde Erarı şirketi jandarma eşliğindeki HES çalışmalarına bugün de devam etti.

Gençağa KARAFAZLI


ARTI GERÇEK- Artvin Yusufeli'nde; Demirdöven, Yaylalar ve Altıparmak köylerindeki yurttaşlar 6 yıl önce kovdukları Erarı HES firmasını 3. kez bölgede çalışma yapmak için gelince yeniden kovmuş ve çalışmalarına izin vermemişti.  

Yaşanan bu gelişmelerin ardından bölgede kar yağması ve köylü yurttaşların köylerden şehirlere göç etmesini fırsat bilerek yanına aldığı 2 tabur askerle 3 gün önce daha önce kovulduğu bölgede HES projesi çalışmalarına başlamıştı. 

Bölgede onlarca ağacı kesen ve şantiye kurma çalışmalarına başlayan şirketimn çalışmalarına müdahale etmek isteyen yurttaşlar ve muhtarlar jandarma tarafından engellenmişti.

'TOPRAĞIMIZN SAHİBİ SANKİ HES ŞİRKETİ' 

Bugün kendisine telefonla bağlantı kurduğumuz Demirdöven köyü muhtarı Hafız Aslan Peker son durumu şu şekilde aktardı: 

"İçimiz yanıyor katliama devam ediyorlar. Ben 65 yaşın üzerinde olduğum için Jandarma bana 'sen dışarıya çıkmazsın' diyor ve benim çalışma yapılan alana girmeme müsaade etmiyor. Toprağımızın sahibi sanki HES şirketi. Burada asıl zorumuza giden durum, hukuksuz olarak çalışma yapan şirket için bizim çocuklarımız, jandarmamızın nöbet tutuyor olması. Biz bugüne kadar hiçbir kimse ile kavga etmedik. Biz hukuk ve yasa çerçeveleri içerisinde haklarımız ne ise onun gereğini yaptık. Suyumuzu, toprağımızı koruduk kimseye saldırmadık, saldırmayız. Biz kavga değil yasaların uygulanmasını istiyoruz. Jandarmamız burada kış boyu nöbet mi tutacak? Şehre inmeye, kaymakamımızla konuyu görüşmeye çalışacağım.  

'BURADAN BAŞKA GİDECEK YERİMİZ, SU İÇECEK DEREMİZ YOK' 

3 gün önce 2 tabur askerle gelen şirket bugün aralıksız çalışmalarına devam ediyor. Biz ancak uzaktan fotoğraflar alabiliyoruz. Şimdi avukatlarımız hukuki olarak yeni çalışmalar başlatıyorlar. Bu katliam durdurması için yetkililere yeniden çağrı yapıyoruz diyoruz ki, ne olur durdurun şu katliamı, yok olmasın yaşam alanlarımız, bizim buradan başka gidecek yerimiz, su içecek deremiz yok. Yargının alacağı kararları bekleyelim bu hukuksuz çalışmaya son verdirin."  

'DEVLET HALKIN KARŞISINDA, ŞİRKETİN EMRİNDE'

Köylülerin avukatı Recep Akyürek de "Neresinden tutarsanız  tutun her yanı tutarsızlıklarla dolu bir durumla karşı karşıyayız" diyerek şöyle konuştu:

"Artvin il meclisi il imar komisyonunda AKP ve MHP oylarıyla alınan bir karar var. Bu karar daha onaylanmadı ancak firma çalışmaya başladı. Biz bu karara karşı şimdi dava açıyoruz. Ayrıca keşif için bedelleri de yatırdık. Şirketin hangi izinle çalıştığı belli değil ama tüm bunlara rağmen çalışma yapıyor. Bu olayın neresinden tutarsanız tutun her tarafı tutarsızlıklarla dolu. Ne söyleyeceğimi söylemekte zorlanıyorum. Devlet halkın karşısında, şirketin emrinde geziyor. Olmaz böyle şey. Yasalar var, hukuk var, herkes bunlara göre davranmak zorundadır."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar