Avukat Atal: Türkiye, Akkuyu ile koşar adım felakete götürülüyor

Yayınlanma:
A+ A-
Avukat İsmail Hakkı Atal, iklim değişikliği nedeniyle Akdeniz'de su sıcaklığının 28 dereceyi geçtiğini ve bu nedenle Akkuyu Nükleer Santralini soğutmasının imkânsız hale geldiğini söyledi. Atal, "Türkiye Akkuyu’yla koşar adım felakete götürülüyor" dedi.

ADANA - Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri’nin gönüllü avukatı İsmail Hakkı Atal, nükleer santral inşaatı süren Mersin-Akkuyu'da geçen yıl ağustos ayında deniz suyu sıcaklığının 30.5 dereceyi, bu yıl ise 31.9 dereceyi gördüğünü vurguladı. İklim değişikliği nedeniyle deniz suyu sıcaklığı nedeniyle Akkuyu Nükleer Santralini soğutmanın imkânsız hale geldiğine dikkat çeken Atal, bu nedenle Mersin 2. İdare Mahkemesi'ne açtıkları yürütmeyi durdurma davasının reddedildiğini, kararı istinafa taşıdıklarını anlattı.

'SOĞUTMA SUYUNUN 28 DERECENİN ÜZERİNE ÇIKMASI RİSK'

Bu yıl temmuz ayında Akkyuyu'da deniz suyu sıcaklığının ortalamasının 28.4 dereceyi bulduğunu belirten Atal, "Nükleer santrallerin soğutma suyu 28 derecenin üzerine çıkmaması gerekmekte. Soğutma suyu 28 derecenin üzerine çıktığında gezegendeki nükleer santraller büyük risk yaşamakta. Son üç yıldır Fransa’daki nükleer santraller iklim değişikliğine bağlı sıcak hava dalgaları nedeniyle soğutulamıyor ve risk altında elektrik üretimi durdurulmak zorunda kalınıyor” dedi.

'BAKANLIĞIN BU KONUDA ÇALIŞMASI YOK'

İsveç'in 1 Ağustos 2108'de, dünyanın en soğuk denizlerinden biri olan Baltık Deniz'inde su sıcaklığının 25 dereceyi geçmesi üzerine Ringhal Nükleer Santralini durdurmak zorunda kaldığını hatırlatan Atal, "Mersin 2. İdare Mahkemesi 22 Haziran 2023 tarihli ara kararıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığından ÇED kapsamında soğutma suyu yeterliliği açısından yapılan teknik bir incelemenin bulunup bulunmadığını sormuştur. Ancak dosyaya 24 Temmuz 2023'te sunulan 23 sayfalık cevap dilekçesinde bakanlık soğutma suyu yeterliliği ile ilgili tek bir inceleme dahi sunamamıştır. İdare, sadece deşarj suyunun deniz suyunu ne kadar ısıtacağına ilişkin modellemeler sunmakta, gezegendeki somut tehlikeleri soyut olarak inkâr yoluna gitmektedir. Akkuyu Nükleer Santrali inşaatının ne kadar çürük temeller üzerinde inşa edilmiş olduğu, Türkiye’nin geleceğini büyük riske soktuğu ortaya çıkmıştır" diye konuştu.

'BİLİM BYPASS EDİLİYOR'

Bilim insanlarının araştırmalarına göre iklim kriziyle birlikte gezegenin her köşesinde denizlerin ısındığını, Akkuyu sahasının bulunduğu Doğu Akdeniz’in ise gezegenden iki kat fazla ısındığını vurgulayan Atal şöyle devam etti:

" Akkuyu Nükleer Santral Sahası, ortalama denizel sıcaklığın, ortalama karasal sıcaklıktan daha fazla olduğu gezegendeki tek nükleer sahasıdır. İdare, Akkuyu'da nükleer santral yapmaktan vazgeçmek yerine, 28 derecenin üzerindeki su sıcaklığında da Akkuyu’nun çalıştırılmasına izin verileceğine ilişkin Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliğinde değişiklik yapmıştır. Akkuyu Nükleer Projesi nereden tutsak elimizde kalmaktadır. Akkuyu’nun her an 7'den büyük yıkıcı bir deprem beklenen Kuzey Anadolu Ecemiş Fay hattı üzerinde olması, Fukuşima Nükleer Santral Faciası'nın Japonya'ya maliyetinin 1 trilyon dolar olmasına rağmen santralin sahibi ve işletmecisi Rusya'nın sadece 700 milyon euro sorumluluk üstlenmesi, yönetimi ve mülkiyeti Rusya’ya ait olan Akkuyu’nun ulusal güvenlik sorunu olmasına, Akdeniz’in Akkuyu Nükleeri soğutamayacak olması sorunu eklenmiştir. Bilimin ve bilimsel öngörülerin bypass edildiği Yeni Türkiye Yüzyılı'nda Türkiye, Akkuyu’yla koşar adım felakete götürülürken, Akkuyu’ya karşı haklı mücadelemizin sürdüğünü bildiriyoruz."

Öne Çıkanlar