Ayvalık'ta çevre felaketi: Kapatılması istenen fabrikanın duvarı yıkıldı

Ayvalık'ta çevre felaketi: Kapatılması istenen fabrikanın duvarı yıkıldı
Yayınlanma:
A+ A-
Ayvalık Belediye Başkanı Ergin, özellikle kış aylarında bazı gecelerde kentin havasını solunamaz hale getirdiğini ve gittikçe büyüyen bir yaraya dönüşmekte olduğunu vurgulamıştı.

ARTI GERÇEK- Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde çevre kirliliğine neden olduğu için savcılığa verilen Doğuş Prina fabrikasının havuz duvarı yıkıldı. Duvarın yıkılmasıyla etrafa tonlarca zeytin karasuyu akarken derelerdeki temiz su kirlendi.

Kentte çevre felaketine neden olması beklenen ve kapatılması istenen Doğuş Prina fabrikasının havuz duvarı yıkıldı.

Karasuların etrafa akmasıyla birlikte çevreye ağır bir koku yayıldı. Belediye zabıta ekipleri ve İlçe Jandarma Bölük Komutanlığı konuyla ilgili tutanak tutup savcılığa suç duyurusunda bulundu.  Büyük bir doğa tahribatı yaratan olaya halktan tepki geldi.

NE OLMUŞTU?

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Nikita Deresi’ne karasu tahliye eden ve kentte olumsuz hava kirliliği yaratan Doğuş Prina fabrikası hakkında geçtiğimiz aylarda Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, altı ay süreyle kentin çeşitli noktalarında ölçüm ve analizler yapmak üzere "Hava Kalitesi Ölçüm Aracı"nı kentte görevlendirmişti.

Ayvalık'ın temiz havasının prina işleyen bu tesisten salınan duman ya da buharın özellikle kış aylarında bazı gecelerde kentin havasını solunamaz hale getirdiğini ve gittikçe büyüyen bir yaraya dönüşmekte olduğunu vurgulayan Başkan Ergin, "Ölçüm aracı altı ay süreyle ölçümler yaptı. Hem yaz hem de kış mevsiminin girişine kadar süren  ölçümler sonucunda bakanlık bir sonuca varacak. Bizim arzumuz fabrikanın gerekli önlemleri alması, güçlü bir duman filtresi kullanması, ayrıca atık suları içilecek düzeyde arıtması. Kimse kente hizmet veren bir tesisin kapısına kilit vurulmasını istemez. Altı ay sonra ölçüm sonuçları ortaya çıkacak. Fabrika yetkililerinin de ölçüm sonuçlarına saygı göstererek gerekli önlemlerini almasını bekliyoruz" demişti.

Öne Çıkanlar