Türkiye'nin en büyük tatlı su gölünde kuraklık alarmı: Su seviyesi minimum kotun altında

Türkiye'nin en büyük tatlı su gölünde kuraklık alarmı: Su seviyesi minimum kotun altında
Yayınlanma:
A+ A-
Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü Beyşehir Gölü'nü besleyen su kaynakları kurudu. Gölde su seviyesi ciddi oranda düştü.

Artı Gerçek - Konya ve Isparta sınırları içinde yer alan ve Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olarak bilinen Beyşehir Gölü'nde iklim değişikliği ve bilinçsiz tarımsal sulama nedeniyle göldeki su, her geçen gün azalıyor.

Yüz ölçümü 656 kilometrekare olan Beyşehir Gölü, Çarşamba Çayı ile Konya Ovası'nın sulanmasına katkı sağladığı gibi 400'ün üzerinde balıkçının da geçim kapısı. Göldeki su seviyesinin şu an minimum kotun altında olduğunu ve gölün kaynaklarının zenginleştirilmesi gerektiğini söyleyen Beyşehir Belediye Başkanı Adil Bayındır, "yarını planlamazsak, bu gölü yarın ki nesillere ulaştırmamız zor görünüyor" dedi.

63d0dc9d470a9b4eace96150.jpg

'SULAMA YÖNTEMLERİ GÖZDEN GEÇİRİLMELİ'

Adil Bayındır, Beyşehir Gölü'nün tamamen yok olmaması için bilimsel çalışması gerektiğini belirterek, "İçilebilir niteliği olan bu gölün suyunu zenginleştirmenin, geliştirmenin planlarını yapmak boynumuzun borcu. Elbette Konya Ovası'nı sulayalım. Ama nasıl Eğirdir Gölü, Gelendost'a kadar suluyorsa, Karaağaç ve Yalvaç'ı da sulasın. Konya'ya da biz buradan veriyoruz zaten. Bir yandan devasa pompalarla, o boğazlara da o bölgelere de su basıyoruz. Çok vahşi bir sulama yöntemimiz var. Bunları gözden geçirmemiz lazım. Beyşehir Gölü'nün bu güzelliklerini dünyayla ve bizden sonra gelecek evlatlarımıza iyi bir miras bırakmak bizim boynumuzun borcu. Beyşehir Gölü can çekişiyor.'' diye konuştu. (DHA)

Öne Çıkanlar