Brezilya dahil üç ülke yağmur ormanlarını korumak için anlaştı

Brezilya dahil üç ülke yağmur ormanlarını korumak için anlaştı
Dünyanın en büyük yağmur ormanlarına sahip üç ülke, Endonezya'da yarın başlayacak G-20 zirvesi öncesinde ormanları korumak için işbirliği mekanizması kurdu. Yağmur ormanlarındaki tahribat önlenerek karbon salınımının azaltılması amaçlanıyor.

Artı Gerçek - Dünyanın en fazla yağmur ormanına sahip üç ülkesi Brezilya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Endonezya yaklaşık on yıldır kesintilerle süren görüşmelerin sonucunda "yağmur ormanlarının korunmasına dönük işbirliği mekanizması kurulması" yönünde karar aldı.

Yağmur ormanlarında devam eden tahribat, küresel ısınmaya sebep olan sera gazı etkisiyle karbondioksit salınımını artırıyor. Bu ormanlarda yaşayan on binlerce türün tahribat sebebiyle yok olması dünya üzerindeki canlı çeşitliliğine de büyük zarar veriyor.

DÜNYA ÜZERİNDEKİ YAĞMUR ORMANLARININ YÜZDE 52'Sİ 3 ÜLKEDE

Dünya üzerindeki tropik yağmur ormanlarının yüzde 52'sini barındıran bu üç ülkenin temsilcileri, Endonezya'da 15 Kasım'da başlayacak G-20 zirvesi öncesinde imzaladıkları ortak bildiriyle dünyanın geleceği açısından önemli sayılabilecek bir adım atmış oldu.

İmzalanan ortak bildiride, orman alanlarındaki tahribatı azaltan ve karbon yutak alanlarını koruyan ülkelere ödeme yapılması gerektiği vurgulanırken, imzacı üç ülke arasında biyoçeşitliliği koruyacak "sürdürülebilir bir finansman mekanizmasının" oluşturulması konusunda görüşmelerin yapılması için ortak niyet beyan edildi.

Bu çalışma aynı zamanda Birleşmiş Milletler'in "Ormansızlaşma ve orman bozulmasından kaynaklanan emisyonların azaltılması ve ormanları koruma programı" (REDD+) kapsamında yapılan ödemelerin de artırılmasını da öngörüyor.

'BREZİLYA DİĞER ÜLKELERİ YÜREKLENDİRMELİ'

Mısır'da düzenlenen COP-27 iklim zirvesinde konuşan Brezilya'nın yeni seçilen solcu devlet başkanı Lula da Silva'nın iklim danışmanı ve eski çevre bakanı Izabella Teixeira, ülkesinin Amazon havzasında bulunan dokuz ülkeyle işbirliğinin yollarını arayacağını belirtmiş, "Ormanlar önemli, doğa önemli. İnanıyorum ki Amazon ormanları korunmadığı sürece iklim değişikliğine karşı mücadele edemeyiz" demişti.

"Brezilya diğer ülkeleri birlikte hareket etmek için yüreklendirmeli" diyen Teixeira, yağmur ormanlarının korunmasına ilişkin yürütülen görüşmelerin bugüne kadar "kurumsal zorluklar" sebebiyle yürümediğini belirtmişti.

Yapılan ortak açıklamada geçen yıl Glasgow'daki iklim zirvesi sırasında üç ülke arasında yapılan görüşmelerin ortak çalışmaya hız kazandırdığı vurgulandı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar