Çevrecilerden ‘zeytinlikler madene açılmasın’ eylemi

Çevrecilerden ‘zeytinlikler madene açılmasın’ eylemi
Yayınlanma:
A+ A-
Zeytinlik arazilerde madencilik faaliyetlerinin yapılmasını öngören yasa teklifinin bugün Meclis’te görüşülmesi bekleniyor. Çevreciler yaptıkları protesto da teklifin derhal geri çekilmesini talep ediyor.

Osman ÇAKLI


İSTANBUL - Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ bugün saat 11.00’de TBMM’de görüşülecek. İçerisinde zeytinliklerin maden faaliyetine açılmasını öngören düzenlemeleri de içeren yasa teklifine karşı İklim Adaleti Koalisyonu, Kadıköy Eminönü İskelesi’nde basın açıklaması gerçekleştirdi.

‘KOLİN’İN BİR GECEDE 6 BİN ZEYTİN AĞACI KESTİĞİNİ UNUTMADIK’

Çevrecilerin son günlerde, torba yasayla zeytinliklerin madencilik faaliyetlerine açılmasına tepki göstermeyi sürdürüyor. Meclis gündemine taşınan yasa teklifini Kadıköy’de protesto eden çevreciler adına açıklamayı okuyan Demet Parlar, 83 yıldır ‘ölmez ağacı’ koruyan Zeytin Yasası’nın 10. kez delinmeye çalışıldığını söyledi. Parlar, bunun nedenini ise “sermaye böyle istiyor” diyerek açıkladı.

“Ormanlar, nehirler sermaye değiller” sloganı atan çevreciler, milletvekillerine çağrıda bulunarak yasa teklifinin geri çekilmesi çağrısında bulundu. Yasa değişikliği ile toplumsal barışın bozulacağını savunan Parlar, şöyle devam etti:

“Kadim mirasımızı, geçimlik ve şifa kaynağımızı yok etmek isteyen, habitatı onarılmaz biçimde yıkıma uğratan vahşi bir madenciliğe yol verilmek isteniyor. Önce istihdam ve enerji masallarıyla uyutulacağız, uyurken ölmez ağacımızın, geçimlik nafakamızın, topraklarımızın çoktan yok olup gittiği yoksullaşmış bir yaşama uyanacağız. Yürürlükteki yasa ile zeytin, kültürel ve ekonomik bir değer olarak güvence altına alınmış, serpilip gelişmesi ve yüksek verimlilikle ürün vermesi için tüm tehditlerden korunmaya çalışılmıştır. Hukuki süreç işlerken Kolin İnşaat’ın termik santral yapmak üzere bir gecede 6 bin zeytin ağacını keserek geri döndürülemez doğa yıkımı yarattığını unutmadık. Açgözlü yeni fırsatçıların aynı yıkıma yol açmaktan çekinmeyeceğini biliyoruz. Bu nedenle önerilen yasa teklifi derhal geri çekilmelidir.”

Zeytinliklerin madencilik faaliyetlerine açılmaması için İstanbul’un yanı sıra Ankara’da Meclis’in önüne giden çevre aktivistleri de protesto eylemleri gerçekleştirecek.

Öne Çıkanlar