Tunç Soyer: Zeytin ağaçlarımızdan elinizi çekin

Tunç Soyer: Zeytin ağaçlarımızdan elinizi çekin
Yayınlanma:
A+ A-
İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soner, zeytinliklerin madencilik faaliyetlerine açılmasını öngören yasa teklifinin TBMM'ye sunulmasına tepki gösterdi: "Gerekirse yine dava açacağız. Bu meselenin peşini bırakmayacağız."

Artı Gerçek- Zeytinlikleri madenlere açan yasa teklifine tepkiler büyüyor.

Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na sunuldu. Teklifin ardından sivil toplum kuruluşları ve çevreciler tepki gösterdi. Yarın mecliste görüşülecek teklif için bir teklif de İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer'den geldi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, AKP tarafından hazırlanan ve zeytinliklerin madenciliğe açılmasına izin verecek kanun teklifine tepki gösterdi. Soyer, "Zeytinlik alanlarda madenciliğin önünü açan yönetmeliğe karşı dava açmıştık. Zeytin ağaçlarımızdan elinizi çekin" dedi.

NE OLMUŞTU?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının hazırladığı "Maden Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" 1 Mart 2022’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Kamuoyunda ‘Zeytin yasası’ olarak bilinen yönetmelik, maden şirketlerinin zeytinlik arazilerde faaliyet yürütmesini öngörüyordu. Çevre ve meslek örgütleri ile sendikaların tepkisine neden olan düzenlemeye karşı açılan ‘iptal ve yürütmenin durdurulması’ davasını görüşen Danıştay 8. Dairesi, yönetmeliği iptal etmişti. Böylelikle, zeytinlik arazilerde yapılması öngörülen madencilik faaliyeti yargı tarafından durdurulmuştu. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar